Ulica Jana Kaczmarka

artysta upamiętniony we Wrocławiu

Jan Kaczmarek satyryk, autor piosenek i współtwórca kabaretu Elita, został patronem jednej z uliczek we wrocławskim Parku Południowym. Tabliczkę z napisem "Ulica Jana Kaczmarka" odsłoniła w niedzielę żona zmarłego w 2007 r. artysty, Danuta.

W uroczystości, oprócz rodziny Kaczmarka, wzięli także udział jego koledzy z kabaretu Elita, znajomi, przedstawiciele magistratu oraz mieszkańcy Wrocławia.

- Często wspominam Janka, nasze wspólne wyjazdy, występy czy prywatne spotkania. Na co dzień był bardzo wesoły i dowcipny, mało jest już takich tekściarzy. Gdyby się dowiedział, że jego imieniem nazywa się ulice, to pewnie by się ucieszył, ale na uroczystości mógłby się spóźnić - powiedział członek kabaretu Elita Leszek Niedzielski.

Uliczka, której od niedzieli patronuje Kaczmarek, znajduje się w pobliżu budynku Radia Wrocław, gdzie artysta współtworzył magazyn rozrywkowy "Studio 202". - Dziękuję władzom miasta za wybranie właśnie tej lokalizacji, ponieważ ulica prowadzi prosto do radia, które było miłością Janka. Dla mnie to już jest bardzo bliskie miejsce, a mam nadzieję, że stanie się równie bliskie wszystkim wrocławianom - powiedziała żona Kaczmarka, Danuta.

Po uroczystości w Parku Południowym odbył się plenerowy koncert, w trakcie którego członkowie kabaretu Elita wykonali najpopularniejsze piosenki napisane przez Kaczmarka.

Jan Kaczmarek urodził się 6 czerwca 1945 we Lwówku (woj. wielkopolskie). Studiował na Politechnice Wrocławskiej, na wydziale elektroniki. W czasie studiów, w 1969 r. wraz z Tadeuszem Drozdą i Jerzym Skoczylasem założył we Wrocławiu kabaret Elita.

W latach 70. i 80. współpracował z magazynem rozrywkowym Polskiego Radia Wrocław - Studio 202. Znany był również z programów satyrycznych emitowanych na antenie III Programu Polskiego Radia:"60 minut na godzinę" i "Powtórka z rozrywki" - oraz z cyklu skeczy nagrywanych razem z Ewą Szumańską pt. "Z pamiętnika młodej lekarki". Kaczmarek napisał ponad 200 piosenek (m.in. "Kurna chata", "Do serca przytul psa").

Artysta zmarł we Wrocławiu 14 listopada 2007 r. Został pochowany na wrocławskim Cmentarzu Grabiszyńskim.

(-)
(PAP)
25 czerwca 2013
Portrety
Jan Kaczmarek

Książka tygodnia

Ale musicale! Złote stulecie 1918-2018
Wydawnictwo Marginesy
Daniel Wyszogrodzki

Trailer tygodnia