Umowa Modrzejewskiej z teatrem w Batumi

Jacek Głomb podpisze umowę z dyrektorem Państwowego Teatru Dramatycznego

W sobotę 27 lutego we Wrocławiu dyrektor legnickiego teatru Jacek Głomb podpisze umowę o współpracy z dyrektorem Państwowego Teatru Dramatycznego w Batumi Andro Enikidze. Będzie to teatralna część międzynarodowej umowy, którą zawrą władze Dolnego Śląska i Adżarskiej Republiki Autonomicznej Gruzji.

Umowa o współpracy teatralnej Legnicy z Batumi to inicjatywa dyrektora Państwowego Teatru Dramatycznego w Batumi Andro Enukidze, twórcy znanego w Polsce, w której w latach 1993-1996 reżyserował w teatrach Opola i Wrocławia teksty Wierzyńskiego, Strindberga i Czechowa. Jej zasady określono podczas grudniowej wizyty szefa legnickiej sceny Jacka Głomba i scenografki Małgorzaty Bulandy w stolicy Adżarii, zaś przypadek, jakim była wcześniejsza o tydzień wizyta w Batumi przedstawicieli dolnośląskiego urzędu marszałkowskiego, sprawił, że wpisała się w plan współpracy między Dolnym Śląskiem i Adżarią, autonomiczną częścią południowo-zachodniej Gruzji graniczącej z Turcją.

- Od zawsze jesteśmy otwarci na projekty międzynarodowe. Jeszcze w tym roku we współpracy z Macedońskim Teatrem Narodowym w Skopje zrealizujemy wspólnie spektakl "Przerwana odyseja" o losach macedońskich i greckich dzieci-uchodźców, które pod koniec lat 40. ubiegłego wieku trafiły do Polski. Podobnie myślimy o współpracy artystycznej z teatrem w adżarskim Batumi, choć zaczniemy skromniej od wymiany przedstawień. Jeszcze tym roku chcielibyśmy legnickiej publiczności zaprezentować jedno z przedstawień ich teatru - deklaruje reżyser i dyrektor legnickiego teatru Modrzejewskiej Jacek Głomb.

- To co nas łączy, to podobieństwo wizji artystycznej. Ponad 20 lat temu byłem w Legnicy na jednym z pierwszych przedstawień, jakie zrealizował w miejscowym teatrze Jacek Głomb. Po latach widzę ogromną zmianę, bo stworzyliście tu niemal imperium teatralne wysokich lotów. Nasz teatr w Batumi jest w tej chwili w remoncie, który zakończy się pod koniec 2017 roku. Otwarcie chcemy połączyć z międzynarodowym festiwalem teatralnym. Chciałbym, by Jacek Głomb odpowiadał za polską część festiwalowego programu. Ważną, bo polski teatr jest jednym z najlepszych na świecie. Jestem zatem przekonany, że polskie przedstawienia będą wizytówką festiwalowego programu - mówił Andro Enukidze podczas piątkowej (26 lutego) konferencji prasowej w legnickim teatrze.

- Podczas grudniowego pobytu w Batumi dowiedziałem się o czymś, co mnie zaszokowało. Okazało się bowiem, że remont tamtejszego teatru prowadzony jest za prywatne pieniądze jednego z miejscowych oligarchów. W Polsce jest to chyba nie do pomyślenia - zauważył Jacek Głomb. - To ogromna inwestycja, a po remoncie nasz teatr będzie najpiękniejszym obiektem tego typu w całym regionie - dodał Andro Enukidze.

Plany współpracy kulturalnej Adżarii z Dolnym Śląskiej są jednak dużo szersze i wykraczają poza współdziałanie teatrów z Legnicy i Batumi. Z tego powodu umowa między władzami obu regionów podpisana zostanie w dolnośląskim urzędzie marszałkowskim we Wrocławiu w sobotę 27 lutego.

Grzegorz Żurawiński
Materiał nadesłany
27 lutego 2016

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia