Unia dofinansuje Powszechny

zmiany w teatrze

W nowy sezon Teatr Powszechny na warszawskiej Pradze wkroczy po gruntownym remoncie, pierwszym od 35 lat. W piątek podpisano umowę na dofinansowanie tego przedsięwzięcia z regionalnych funduszy Unii Europejskiej

Teatr Powszechny przeszedł tego lata gruntowny remont - cały budynek został rozbudowany i zmodernizowany. Zakupiono i zamontowano nowoczesne oświetlenie i nagłośnienie, unowocześniono system wentylacji, założono nową klimatyzację. W teatrze pojawiły się też windy i podjazdy dla niepełnosprawnych widzów. W ramach remontu przebudowano sceny teatralne, dzięki czemu zwiększyła się liczba miejsc na widowni (w sumie w całym teatrze z 470 do 600). Trzy sceny Teatru Powszechnego będą od września nosiły nowe nazwy odnoszące się do liczby miejsc na ich widowni: 100, 200 i 300.

Poza tym w ramach remontu Mała Scena (od września Scena 200) została całkowicie przebudowana - stała się dzięki temu jednorodnym wnętrzem o powierzchni 260 m kw., w którym możliwa jest swobodna konfiguracja przestrzeni, zmiany ustawienia sceny i widowni.

W ramach remontu przebudowany został też parking w pobliżu teatru, w którego otoczeniu ustawiono nowe kwietniki i zasadzono drzewa.

Cały remont kosztował 26 mln zł i został sfinansowany ze środków miasta Warszawy. W piątek w Teatrze Powszechnym przedstawiciele Zarządu Województwa Mazowieckiego, miasta stołecznego Warszawy oraz Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych podpisali umowę na prawie 5 mln zł unijnego dofinansowania tego remontu. Środki pochodzą z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Przebudowa Teatru Powszechnego to kolejna inwestycja na Pradze dofinansowana z funduszy Unii Europejskiej. Obecnie realizowana jest adaptacja zabytkowej kamienicy przy Targowej 50 na potrzeby powstającego Muzeum Warszawskiej Pragi - oddziału Muzeum Historycznego m.st. Warszawy. Miasto przeznaczyło na ten cel 47 mln zł, dofinansowanie unijne wyniosło 15 mln zł.

Ze środków unijnych dofinansowana zostanie też adaptacja podziemi Katedry Polowej Wojska Polskiego na Muzeum Ordynariatu Polowego oraz budowa Muzeum Walk i Męczeństwa w Palmirach.

(-)
PAP
9 sierpnia 2010

Książka tygodnia

Tajemnicze dziecko
Wydawnictwo Media Rodzina
E.T.A. Hoffmann (Ernst Theodor Amadeus Hoffmann)

Trailer tygodnia

Miłość do trzech pomar...
Zbigniew Głowacki