Uratowana premiera

"Tuwim i inni" - reż. Paweł Aigner - Teatr Banialuka w Bielsku-Białej

Zaskakująca sytuacja miała miejsce w Teatrze Lalek Banialuka: niemal w ostatniej chwili odwołano zapowiedzianą na niedzielę, 16 września o 16.00, premierę sztuki "Tuwim i...". Ale premiera będzie, tyle że tydzień później.


Familijne widowisko muzyczne z tekstami Juliana Tuwima miało 16 września efektownie rozpocząć na lalkowej scenie sezon artystyczny 2018-2019. Wyreżyserował je ceniony realizator Paweł Aigner, próba generalna wypadła pomyślnie. Stąd zaskoczenie i niepokój, gdy pojawiła się informacja o odwołaniu premiery. O jej przyczynach Banialuka początkowo nie informowała.

Dyrektor PL Banialuka Lucyna Kozień wyjaśniła "Kronice", że mimo wstępnego porozumienia, zgody na wystawienie widowiska "Tuwim i..." nie wyraziła córka poety Ewa Tuwim-Woźniak mieszkająca w Szwecji. Stoi ona na czele fundacji, która jest jedynym właścicielem autorskich praw majątkowych do wszystkich utworów Juliana Tuwima i jego siostry Ireny. Trzeba więc było odwołać premierę i spektakle zaplanowane na kolejne dni tego tygodnia ale z prób porozumienia Banialuka nie rezygnowała. Negocjacje - telefoniczne i mailowe - trwały przez cały weekend. I przyniosły pozytywne rozwiązanie. Córka Tuwima zredukowała swe oczekiwania do jednej tylko prośby - aby widowisko, w którym pojawiają się teksty pisane nie tylko dla dzieci, było przeznaczone dla widzów od 15, a nie od 7 lat, jak pierwotnie planowano.

- Uszanowałam tę prośbą. Tym bardziej, że wśród publiczności na próbie generalnej było sporo nastolatków oraz dorosłych i świetnie się bawili - mówi Lucyna Kozień. Jest więc przekonaną że to widowisko przyciągnie także starszą widownię. Premiera - w niedzielę, 23 września o 16.00, a kolejne przedstawienia - zgodnie z pierwotnym planem.

(-)
Kronika Beskidzka
22 września 2018
Portrety
Paweł Aigner

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia