Urocze trucicielki wychodzą na scenę

"Arszenik i stare koronki" - reż. Krzysztof Babicki - Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie

Czy mogliśmy sobie wyobrazić, że doczekamy czasów, w których Anna Polony będzie na scenie mordować? A jednak... - W tym wypadku nie morduję sama, ale z moją sceniczną siostrą bliźniaczą, którą gra Ulka Popiel - powiedziała nam Anna Polony.

"Arszenik i stare koronki", sztuka Josepha Kesselringa, była przebojem lat 40. na Broadwayu i nie schodziła z afisza przez parę sezonów. Jej popularność zwielokrotnił film Franka Capry pod tym samym tytułem.

Rzecz dzieje się w latach 50. w Stanach Zjednoczonych. Dwie zacne, starsze panie, które z oddaniem opiekują się cierpiącym na lekkie zaburzenia psychiczne kuzynem, odnajdują swe życiowe powołanie w niesieniu pomocy innym. Realizują jednak tę misję w osobliwy sposób. Siostry Brewster, powodowane chęcią ulżenia bliźnim, podają zatrute arszenikiem wino samotnym panom, którzy pragną wynająć pokój w ich gościnnym domu. Potem Abby i Martha grzebią swoje ofiary w piwnicy, w błogim przeświadczeniu, że skracają męki żywota kolejnym nieszczęśnikom.

Czy mogliśmy sobie wyobrazić, że doczekamy czasów, w których Anna Polony będzie na scenie mordować? A jednak... - W tym wypadku nie morduję sama, ale z moją sceniczną siostrą bliźniaczą, którą gra Ulka Popiel. Bawimy się dobrze, bo "Arszenik. .."to świetna komedia. Cieszę się, że zdarza się to w teatrze, w którym wszystko, co teatralne dla mnie się zaczęło - powiedziała nam Anna Polony, gościnnie występująca w spektaklu. W realizacji w Teatrze im. Słowackiego przez Krzysztofa Babickiego. W rolach dwóch niezwykle intrygujących dam wystąpią prawdziwe damy scen krakowskich: Anna Polony i Urszula Popiel. A towarzyszą im min. Natalia Strzelecka, Tomasz Wysocki, Tadeusz Zięba, Feliks Szajnert, Jerzy Światłoń, Grzegorz Łukawski i Krzysztof Jędrysek. Autorem scenografii jest Marek Braun, kostiumów Sławomir Smolorz, a choreografii Jacek Tomasik.

Sobota, 22 marca, godz. 19, Teatr im. J. Słowackiego

Jolanta Ciosek
Dziennik Polski
22 marca 2014

Książka tygodnia

Wybór opowiadań
Świat Książki
Edgar Allan Poe

Trailer tygodnia

Zielona granica
Agnieszka Holland
Po przeprowadzce na Podlasie psycholo...