Urocze trucicielki wychodzą na scenę

"Arszenik i stare koronki" - reż. Krzysztof Babicki - Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie

Czy mogliśmy sobie wyobrazić, że doczekamy czasów, w których Anna Polony będzie na scenie mordować? A jednak... - W tym wypadku nie morduję sama, ale z moją sceniczną siostrą bliźniaczą, którą gra Ulka Popiel - powiedziała nam Anna Polony.

"Arszenik i stare koronki", sztuka Josepha Kesselringa, była przebojem lat 40. na Broadwayu i nie schodziła z afisza przez parę sezonów. Jej popularność zwielokrotnił film Franka Capry pod tym samym tytułem.

Rzecz dzieje się w latach 50. w Stanach Zjednoczonych. Dwie zacne, starsze panie, które z oddaniem opiekują się cierpiącym na lekkie zaburzenia psychiczne kuzynem, odnajdują swe życiowe powołanie w niesieniu pomocy innym. Realizują jednak tę misję w osobliwy sposób. Siostry Brewster, powodowane chęcią ulżenia bliźnim, podają zatrute arszenikiem wino samotnym panom, którzy pragną wynająć pokój w ich gościnnym domu. Potem Abby i Martha grzebią swoje ofiary w piwnicy, w błogim przeświadczeniu, że skracają męki żywota kolejnym nieszczęśnikom.

Czy mogliśmy sobie wyobrazić, że doczekamy czasów, w których Anna Polony będzie na scenie mordować? A jednak... - W tym wypadku nie morduję sama, ale z moją sceniczną siostrą bliźniaczą, którą gra Ulka Popiel. Bawimy się dobrze, bo "Arszenik. .."to świetna komedia. Cieszę się, że zdarza się to w teatrze, w którym wszystko, co teatralne dla mnie się zaczęło - powiedziała nam Anna Polony, gościnnie występująca w spektaklu. W realizacji w Teatrze im. Słowackiego przez Krzysztofa Babickiego. W rolach dwóch niezwykle intrygujących dam wystąpią prawdziwe damy scen krakowskich: Anna Polony i Urszula Popiel. A towarzyszą im min. Natalia Strzelecka, Tomasz Wysocki, Tadeusz Zięba, Feliks Szajnert, Jerzy Światłoń, Grzegorz Łukawski i Krzysztof Jędrysek. Autorem scenografii jest Marek Braun, kostiumów Sławomir Smolorz, a choreografii Jacek Tomasik.

Sobota, 22 marca, godz. 19, Teatr im. J. Słowackiego

Jolanta Ciosek
Dziennik Polski
22 marca 2014

Książka tygodnia

Teatr lalek w dawnej Polsce
Fundacja Akademii Teatralnej i Akademia Teatralna
Marek Waszkiel

Trailer tygodnia