Urodzinowe powitanie Nowego Roku

„Kraina uśmiechu" Franza Lehára - w reż. Natalii Babińskiej w Operze na Zamku

Opera na Zamku w Szczecinie urodzinowo wita Nowy Rok

Opera na Zamku w Szczecinie w 2022 roku obchodzi jubileusz 65-lecia. Świętowanie urodzin rozpoczyna już 1 stycznia Koncertem Noworocznym o 19.00 „Kraina uśmiechu" Franza Lehára, koncertem inscenizowanym w adaptacji i reżyserii Natalii Babińskiej i pod kierownictwem Jerzego Wołosiuka, w którym Teatr wraca do swojego źródła – pierwszej premiery w Szczecinie. Premiery operetki pełnej uśmiechu.

Opis:

25 stycznia 1957 roku. Zimny dzień. Sala gimnastyczna Komendy Wojewódzkiej Milicji Obywatelskiej przy ulicy Potulickiej. Na zewnątrz szaroburo, w środku kolory, śmiech i śpiew, muzyka, taniec. Jak w innych czasach, jak w innej rzeczywistości... Dla szczecinian to dzień niezwykły – pierwsza w Operetce premiera! Na scenie zagościła „Kraina uśmiechu" Franza Lehára. Koafiury, kostiumy i profesjonalnie przygotowani artyści – aż wierzyć się nie chce, że wszystko właściwie trzeba było pożyczać, wraz z orkiestrą, by zamienić ponury wieczór w krainę uśmiechu... A wszystko to wymyśliła i zorganizowała grupka prywatnych zapaleńców. Tryskała energią i dobrymi emocjami. I tak zrobiła coś z niczego. Powstało miejsce, w którym zaklinano smutną, szarą rzeczywistość PRL-u - było kolorowo, gwarnie, śpiewająco i wesoło. Jak w „Krainie uśmiechu", bo tak nazywano wtedy ten Teatr. Od tej pory nikt nie przejmował się przeciekającym dachem, drzwiami, które się nie domykały i które wciąż trzeba było zamykać, by wewnątrz nie hulał wiatr. To był początek długiej, ale pięknej drogi, jaki przeszła Opera na Zamku.

W przyszłym roku teatr obchodzi swoje 65. urodziny. To już inny teatr, w supernowoczesnym wnętrzu, odważnym repertuarem, śmiałym spojrzeniem przed siebie, ale i entuzjazmem tak wielkim, jaki mieli założyciele... Opera na Zamku nie mogła więc zapomnieć o swoim genotypie. I tak 1 stycznia będzie można powitać 2022 rok w towarzystwie muzyki twórcy operetki wiedeńskiej Franza Lehára i jego słynnej „Krainy uśmiechu". Dzieje nieszczęśliwej miłości ilustruje muzyka pełna melodycznej słodyczy, emanująca egzotyką i bogactwem barw, w której Lehár wyraźnie nawiązał do stylu Pucciniego, którego tak mocno podziwiał. Wzruszającą historię hrabianki Lizy, zakochanej w chińskim księciu Sou Czongu, która decyduje się porzucić dla niego Wiedeń z początku XX wieku, zna prawie każdy. A już na pewno niekwestionowane szlagiery: „Twoim jest serce me", „Herbatka sam na sam" czy „Kto dał nam klucze do miłości bram" pełne melodycznej słodyczy, emanujące egzotyką i bogactwem barw. Podczas wieczoru usłyszymy wersję koncertową operetki, okraszoną dialogami postaci z operetki.

Autorka adaptacji i reżyser Natalia Babińska: „Kraina uśmiechu to miejsce, w którym ludzie nauczyli się przykrywać maską emocje, tłumić indywidualne odczucia na rzecz wyższej konieczności. Tytułowa radosna twarz nie ma więc nic wspólnego z osobistym szczęściem. Podobnie też operetka Lehára nie kończy się typowym happy endem. Opowieść zwieńczona jest mądrymi «życiowymi» decyzjami głównych bohaterów. Fabuła operetki opowiada o zderzeniu dwóch cywilizacji: europejskiej i dalekowschodniej. Młoda, piękna i przebojowa baronówna zakochuje się w chińskim księciu i za miłością przenosi się do państwa środka prosto z wiedeńskich salonów. Kultura przedwojennego cesarstwa austro-węgierskiego ma swoje blaski i cienie, takowe posiada również atmosfera chińskiego dworu. Różnice obyczajowe potrafią być na tyle głębokie, że ciężko razem wytrzymać. Dlatego tym razem przedstawienie nie zakończy się typowym baśniowym «i żyli długo i szczęśliwie».

Portrety kulturowe nakreślone w libretcie wydają się bliskie prawdy, a nie rzeczywistości, jaką naiwni chcieliby widzieć. Prawda bywa gorzka, ale na szczęście nawet w smutnych momentach ani twórców, ani bohaterów operetki nie opuszcza poczucie humoru. Bo w końcu - cytując jeden z duetów - «nigdy nie jest tak źle, aby nie mogło być gorzej». Tak samo w życiu - czasem świeci słońce, czasem pada deszcz. Jednak, ponieważ ostatnie czasy nie należą do łatwych, chcemy tchnąć nadzieję w zbliżający się Nowy Rok, dlatego też wyławiamy z libretta «Krainy Uśmiechu» wszystkie najlepsze i najzabawniejsze momenty. Bawmy się więc ze szczerym, niewymuszonym uśmiechem na ustach, mimo wszystko".

Termin: 1.01.2022, sobota, 19.00. Ceny biletów: 35-80 zł
__

Informujemy, że ze względu na obowiązujące od 15 grudnia 2021 roku obostrzenia i limity miejsc, możemy prowadzić sprzedaż biletów online wyłącznie dla osób z certyfikatami COVID-19 (certyfikaty dot. szczepień lub przebytej infekcji COVID-19 lub wykonania testu na obecność SARS-CoV-2). Osoba, która zajmie wskazane na bilecie miejsce. zobowiązuje się posiadać jeden z ww. certyfikatów podczas wydarzenia w postaci możliwej do weryfikacji za pomocą aplikacji Skaner Certyfikatów COVID, by przedstawić go do ewentualnej kontroli stosownym służbom. Prosimy pamiętać o obowiązku zachowania dystansu społecznego oraz zakrywania ust i nosa podczas pobytu w operze.

Magdalena Jagiełło-Kmieciak
Opera na Zamku
28 grudnia 2021

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia