Urodziny Muzycznej Sceny Andersena

Teatr im. Andersena w Lublinie

Początkowo wydawało się, że teatr dla dzieci i alternatywna muzyka to mezalians, który rychło skończy się rozwodem. Tymczasem Muzyczna Scena Andersena, goszcząca w murach Teatru im. Ch.H. Andersena, 9 września obchodzić będzie swoje drugie urodziny. Prezentem dla słuchaczy będzie Profesjonalizm i Kwadratowi

Pamiętając, że Andersen był irytującym egocentrykiem, dziwakiem i samotnikiem, propozycja nazwania jego imieniem serii koncertów (od Renaty Przemyk po Mitch&Mitch) raczej nie przypadłaby mu do gustu. Inna sprawa, że objęcie pośmiertnym patronatem teatru dla dzieci pewnie też nie. Było nie było - duński pisarz w Lublinie kojarzy się dziś nie tylko ze spektaklami, ale i wykonawcami, których współorganizator Rafał Chwała nazywa "alternatywnymi nieekstremalnie". - Lublin świetnie stoi jeśli chodzi o festiwale czy kulturę instytucjonalną, ale fatalnie w działce "prywatnej". Brakuje tu dobrych klubów z muzyką na żywo. Muzyczna Scena była więc odpowiedzią na zapotrzebowanie - tłumaczy Chwała.

Przez czternaście miesięcy funkcjonowania na Muzycznej Scenie Andersena odbyły się dwadzieścia dwa koncerty. Dwudziestym trzecim będzie koncert Profesjonalizmu - najnowszego projektu enfant terrible polskiego jazzu, pianisty Marcina Maseckiego. Z grubsza rzecz ujmując, sześcioosobowy Profesjonalizm gra jazz inspirowany Złotą Erą Big Bandów (czyli muzyką jazzową od połowy lat 30., do końca 40.) i klasyczną polską muzyką filmową.

Ale, kiedy się sprawie przyjrzeć bliżej, to sekstetowi wcale blisko do dokonań niepokornego Johna Zorna i awangardowego jazzu lat 60. Z tym, że podanego w nieco humorystycznej otoczce. Zresztą, jak można myśleć inaczej, skoro ukazujący się jutro debiut formacji zwie się "Chopin, Chopin, Chopin", złośliwie nawiązując do zalewu chopinowskich projektów sprzed roku.

Koncert dwudziesty czwarty będzie miał miejsce w Czarnym Tulipanie (obowiązuje jeden bilet). Tu zabawowa konwencja aż bije po oczach- Kwadratowi, czyli grupa Macia Morettiego, grają wyłącznie utwory innych autorów, sami siebie nazywając "Królami Karaoke". A robią to tak, że kompozytorzy oryginałów słysząc ich wersje mogliby zejść na zawał serca.

- To propozycja wybitnie imprezowa: pod piwko i na luzie, w sam raz na urodziny - mówi Chwała.

Muzyczna Scena Andersena, 9 września, Teatr Andersena, Czarny Tulipan, bilety 25-30 zł

Paweł Franczak
Polska Kurier Lubelski
1 września 2011

Książka tygodnia

ADAPTACJA. Skrzynka z narzędziami
Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie
Marta Miłoszewska

Trailer tygodnia