Urodziny Sosnowca z "Korzeńcem"

"Korzeniec" na placu przed dworcem PKP . Teatr Zagłębia zapowiada wielkie plenerowe widowisko

Teatr Zagłębia zapowiada na sobotę (17 września) wielkie plenerowe widowisko na placu przed dworcem PKP w Sosnowcu. Wydarzenie poświęcone sztuce "Korzeniec" odbędzie się w ramach Nocy Teatrów Metropolii.

W tym roku mija dziesięć lat od premiery „Korzeńca". Powieść Zbigniewa Białasa ukazała się w październiku 2011 roku, a niecały rok później – 26 maja 2012 roku – Teatr Zagłębia zapraszał już na premierę. Adaptacja i dramaturgia – Tomasz Śpiewak. Reżyseria – Remigiusz Brzyk. Scenografia to również zasługa tego duetu, któremu pomagali w tym zakresie Iga Słupska, Dagmara Walkowicz i Szymon Szewczyk. Całości dopełniła muzyka Jacka Grudnia i tak powstał obsypany nagrodami, przez wielu uważany za najważniejszy w historii Teatru Zagłębia spektakl.

Widowisko na placu przed dworcem PKP w Sosnowcu

Po dziesięciu latach Teatr Zagłębia postara się przywrócić klimat i emocje, jakie towarzyszyły premierze. – Pracujemy nad spektaklem, a bliższym prawdy jest powiedzenie – muzycznym widowiskiem plenerowym, które odbędzie się na placu przed dworcem PKP w Sosnowcu. Wystąpią w nim nie tylko aktorzy Teatru Zagłębia. Będą nas bowiem wspierać artyści z innych, zaprzyjaźnionych teatrów. Muzykę na żywo zapewni Sosnowiecka Orkiestra Dęta – zapowiada Jacek Jabrzyk, zastępca dyrektora ds. artystycznych. Reżyserem widowiska będzie Remigiusz Brzyk.

Teatr Zagłębia w Sosnowcu szykuje się do nowego sezonu. Premiera w podstawówce i sztuka inspirowana niezwykłym komiksemZAPISZ NA PÓŹNIEJ

Widowisko będzie jednak tylko jedną z odsłon dnia z „Korzeńcem". Ten zacznie się bowiem i skończy w murach Teatru Zagłębia. – Zaczniemy od dyskusji o „Korzeńcu" o tym, jak powstawała powieść, a potem sztuka. Wezmą w niej udział zarówno Zbigniew Białas, jak i Remigiusz Brzyk. Następnie odbędzie spacer śladami „Korzeńca" ulicami Sosnowca. Poprowadzi go Tomasz Grząślewicz [regionalista i znawca prozy Zbigniewa Białasa - przyp.red.].

"Korzeniec" na urodziny Sosnowca i Teatru Zagłębia

Potem czeka nas zapowiadane widowisko muzyczne, a na koniec powrót do teatru, gdzie będzie można zobaczyć nasz spektakl w telewizyjnej, zarejestrowanej przed laty odsłonie – zapowiada Jacek Jabrzyk.

W wydarzeniach tego dnia będzie można uczestniczyć bezpłatnie. Te będą wpisywać się także w obchody 120-lecia miasta i 125-lecia Teatru. Przypomnijmy, że w weekend 16-18 odbędą się też przeniesione z czerwca na jesień Dni Miasta. Szczegółowy plan teatralnych wydarzeń zostanie ogłoszony wkrótce.

Wojciech Todur
Gazeta Wyborcza Katowice
27 sierpnia 2022
Portrety
Remigiusz Brzyk

Książka tygodnia

Niebieska Księga z Nebo
Wydawnictwo Pauza w Warszawie
Manon Steffan Ros

Trailer tygodnia

Napój miłosny
Jitka Stokalska
Opera na Zamku w Szczecinie zaprasza ...