Urodziny Szekspira

Szybka randka w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim

Nietypowy charakter będą miały tegoroczne, 453. urodziny Williama Szekspira, przypadające na 23 kwietnia. Tym razem impreza będzie promocją najnowszej, letniej produkcji Teatru Szekspirowskiego i Teatru Wybrzeże - "Zakochanego Szekspira" w reżyserii Pawła Aignera.

Impreza składać się będzie z trzech części. Najwcześniej, bo od godziny 12, galerie Teatru Szekspirowskiego wypełnią osoby, które wezmą udział w "speed dates", czyli szybkich randkach, które wyjątkowo zorganizowane zostaną w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim. Odbędą się trzy dwugodzinne spotkania w odpowiednich kategoriach wiekowych. Grupa grupa 35-45 lat spotka się w godzinach 12-14, grupa 25-37 lat w godzinach 14-16, zaś grupa grupa 21-29 lat w godzinach 16-18. W każdej grupie limit wiekowy dla pań jest nieco niższy niż dla panów (przykładowo w grupie 35-45, zapraszane są panie w wieku 35-43 lata, zaś panowie w wieku 37-45 lat). Na spotkanie zaproszone są tylko osoby, które zgłoszą się i opłaca udział za pomocą strony speed-dates.pl.

- Stwierdziliśmy, że warto wprowadzić do teatru to, czego jeszcze nie było. W końcu teatr to świetne miejsce na randkę. Zorganizowane u nas "Szybie randki" będą nieco uteatralizowane, ale uczestnicy nie mają się czego obawiać. Zapewnimy odpowiednią atmosferę 5-minutowych spotkań, podczas których panowie i panie mają okazję wypytać się o wszystko, poza kontaktem do siebie. Ten otrzymają tylko te osoby, które zaznaczą wolę poznania siebie na formularzu przekazanym organizatorom. Otrzymają taki kontakt tylko w przypadku, gdy oboje są zainteresowani podtrzymaniem kontaktu. Speed dating zyskuje na popularności również dlatego, że umożliwia poznanie nie tylko przyszłego partnera/partnerki, ale też nawiązanie ciekawych kontaktów z kilkunastoma osobami. Randkowicze będą mogli oczywiście skorzystać bezpłatnie ze wszystkich naszych atrakcji zaplanowanych na ten dzień - mówi Magdalena Hajdysz z Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego.

Właściwie obchody urodzin, skierowane już do wszystkich chętnych, zaplanowano od godziny 18. Wtedy na widowni Teatru Szekspirowskiego odbędzie się spotkanie poświęcone "Zakochanemu Szekspirowi" - spektaklowi, który jest nową wakacyjną propozycją Teatru Szekspirowskiego. Premierę zaplanowano na 30 czerwca. Spektakl wyreżyseruje Paweł Aigner, który w układzie sceny elżbietańskiej przygotował z dużym powodzeniem bardzo lubiany przez publiczność spektakl "Wesołe kumoszki z Windsoru". Warto przypomnieć, że "Zakochany Szekspir" był pierwszym wyborem twórców i tylko przedłużający się proces pozyskania praw autorskich spowodował, że na scenie GTS oglądaliśmy "Wesołe kumoszki...".

- Teraz nie ma już tego problemu, jesteśmy w posiadaniu praw do tego tytułu. Podczas spotkania z publicznością reżyser ogłosi obsadę spektaklu, opowie o jego koncepcji i planowanym kształcie. Mało kto wie, że profesor Jerzy Limon jest autorem tłumaczenia scenariusza. Profesor opowie nieco o historii i o tym, co w materiale ukazanym w filmie jest prawdą - dodaje Magdalena Hajdysz.

Po spotkaniu z twórcami spektaklu w tej samej przestrzeni na dużym ekranie obejrzymy projekcję filmu "Zakochany Szekspir" w reżyserii Johna Maddena (1998), który zdobył siedem Oscarów (dla najlepszego filmu, najlepszej aktorki pierwszo- i drugoplanowej, najlepszego scenariusza oraz muzyki, scenografii i kostiumów) oraz trzy Złote Globy. Akcja filmu nawiązuje do czasów Szekspira, rozgrywa się w 1593 roku w Londynie. Tytułowy bohater przeżywa głęboki kryzys twórczy i nie jest w stanie napisać sztuki, która mogłaby być dla niego "przepustką do lepszego świata". Podczas przesłuchań do roli poznaje pięknego chłopca, który okazuje się kobietą o imieniu Viola. Rozpoznana przez Szekspira, nawiązuje z nim szalony romans.

Po projekcji (około 20:30) odbędzie się Urodzinowe After Party pod wodzą DJ-a, z urodzinowymi niespodziankami. Nie zabraknie okolicznościowego tortu i muzyki klubowej.

Koszt udziału w "szybkich randkach" to 35 zł od osoby (warto się pospieszyć, bo liczna miejsc jest ograniczona). Udział w spotkaniu z twórcami "Zakochanego Szekspira" i projekcji filmu kosztuje 5 zł. Urodzinowe After Party jest bezpłatne.

Łukasz Rudziński
Trójmiasto.pl
17 kwietnia 2017

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia