Utwór ikona

"Alicja w krainie czarów" - reż. Jack Timmermans - Teatr Andersena w Lublinie


„Alicja w krainie czarów" Lewisa Carolla to utwór ikona: z wielowątkowej historii teatralni twórcy zazwyczaj sięgają po jeden lub kilka motywów, łącząc je, mieszając, by na nowo odczytać historię dziewczynki, która wpadła do nory królika.

Za każdym razem zastanawiamy się – kim jest Alicja? Ile ma lat? Jak traktować te wszystkie surrealistyczne obrazy i postacie, które – wydawałoby się – znamy tak dobrze z kolejnych ilustrowanych wydań utworu? Jako zabawę dziecka? Marzenie senne? Jak pisze Maciej Słomczyński w przedmowie do swojego przekładu Alicji: Jest to zapewne jedyny wypadek w dziejach piśmiennictwa, gdzie jeden tekst zawiera dwie zupełnie różne książki: jedną dla dzieci i drugą dla bardzo dorosłych...".

Mnogość kontekstów oraz odczytań przygód Alicji sprawia, że każda kolejna ich interpretacja – malarska, filmowa czy teatralna – daje możliwość zbudowania nowego, unikatowego dzieła.

Wersja przygotowywana przez zespół „Andersena" to wynik kolejnej międzynarodowej współpracy: tym razem z holenderskim teatrem tańca i ruchu deStilte z Bredy pod przewodnictwem Jacka Timmermansa. Zespół ten, jako jeden z nielicznych w Europie specjalizuje się w tworzeniu spektakli tańca współczesnego dla młodych widzów. Stąd w lubelskiej Alicji ruch będzie podstawowym środkiem wyrazu. W połączeniu z naszym doświadczeniem teatru plastycznego powstaje wersja, w której ciało, ruch, symbol na scenie są równoważne i dają możliwość wypracowania uniwersalnego języka teatru.

Forma zabawy scenicznej zaproponowana przez twórców sprawia, że na chwilę każdy może zostać Alicją, jak i każdy może przemienić się w białego królika.

 

(-)
Materiał Teatru
18 stycznia 2017
Portrety
Jack Timmermans

Książka tygodnia

Tajemnicze dziecko
Wydawnictwo Media Rodzina
E.T.A. Hoffmann (Ernst Theodor Amadeus Hoffmann)

Trailer tygodnia

Malta Festival Poznań ...
Michał Merczyński
Dziś ogłaszamy kolejne wydarzenia, kt...