Utwory tamtego czasu

"Arszenik i stare koronki" - reż. Krzysztof Babicki - Teatr im. J. Słowackiego w Krakowie

Aktorki Anna Polony i Urszula Popiel zagrają główne role w spektaklu "Arszenik i stare koronki". Premiera sztuki autorstwa Josepha Kesselringa, a wyreżyserowanej przez Krzysztofa Babickiego, odbędzie się w sobotę w Teatrze Słowackiego.

Jak poinformował na środowej konferencji prasowej reżyser, widzowie zobaczą pełną, trzyaktową wersję sztuki Kesselringa. Znajdą się w niej te wątki, których zabrakło w inscenizacji Teatru Telewizji. Na scenie pojawią się aktorzy reprezentujący różne pokolenia - od starszych i doświadczonych do mniej znanych, młodych artystów. - Teatr to łączenie pokoleń - powiedział reżyser.

"Arszenik i stare koronki" to czarna komedia, co oznacza, że przedmiotem jej żartu jest sprawa poważna - w tym przypadku śmierć. Akcja rozgrywa się powoli, w nowojorskim Brooklynie, nieoczekiwane sploty zdarzeń trzymają widza w napięciu, ale i wzbudzają śmiech. - Chcę, aby spektakl ten był czarną komedią, ale do pewnego stopnia, tak aby nie stał się farsą - zaznaczył reżyser.

Polony (Abby Brewster) i Popiel (Marta Brewster, siostra Abby) grają na deskach Teatru im. J. Słowackiego gościnnie. Wcielają się w dwie miłe staruszki, które wynajmują lokatorom pokój w swoim domu. Jak się okazuje, siostry w swojej dobrotliwości udzielają pomocy zrozpaczonym samotnym mężczyznom i częstują ich domowym winem porzeczkowym z odrobiną arszeniku.

Fragmenty muzyczne wykorzystane w przedstawieniu pochodzą z lat 40. i 50. XX w. Publiczność usłyszy słynne amerykańskie utwory tamtego czasu, wykonane przez Franka Sinatrę i orkiestrę Glenna Millera. Zabrzmi m.in. "Let It Snow", "I Got Rhythm", "Moonlight Serenade".

Krzysztof Babicki urodził się w 1956 r. w Gdańsku. Studiował polonistykę na Uniwersytecie Gdańskim i reżyserię w krakowskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej. Debiutował w 1982 r. spektaklem "Hiob" w Teatrze im. J. Słowackiego w Krakowie. Przez wiele lat współpracował z Teatrem Wybrzeże w Gdańsku, w którym pełnił także funkcję dyrektora artystycznego (1991-1994). W tym teatrze wyreżyserował m.in. "Pułapkę" Tadeusza Różewicza, "Wiśniowy sad" Antoniego Czechowa, "Biesy" Fiodora Dostojewskiego, "Arkadię" Toma Stopparda, "Parawany" Jeana Geneta.

W latach 1983-1991 współpracował ze Starym Teatrem w Krakowie. Reżyserował także w teatrach Poznania, Wrocławia, Katowic, jak również za granicą - w Finlandii, Niemczech, Rosji, Korei Południowej i Holandii.

Babicki ma w swoim dorobku ponad 80 wyreżyserowanych spektakli teatralnych i ponad 20 realizacji w Teatrze Telewizji.

Joseph Kesselring urodził się w 1902 r. w Nowym Jorku, zmarł w 1967 r. w Kingston w stanie Nowy Jork. "Arszenik i stare koronki" z 1939 r. to najpopularniejsza z jego 12 komedii. Inne rozpoznawalne utwory to "Wisdom in Women", "Four Twelves are 48", "Mother of that Wisdom". Oprócz dramatopisarstwa Kesselring zajmował się także reżyserią teatralną, produkował wodewile, nauczał śpiewu.

(-)
(PAP)
20 marca 2014

Książka tygodnia

Wybór opowiadań
Świat Książki w Warszawie
Edgar Allan Poe

Trailer tygodnia

„Tootsie" – reż. Magda...
Magdalena Piekorz
„Tootsie" jest to historia opowiadają...