Uwaga! To nie jest przedstawienie dla dzieci!

"Pożar" - reżyseria: Roberto Skolmowski - Wrocławski Teatr Lalek

To wydarzenie bez precedensu - pierwsza w Polsce premiera opery marionetkowej napisanej specjalnie dla teatru lalek!

Wrocławski Teatr Lalek zaprasza na prapremierę opery marionetkowej Josepha Haydna "Pożar"  (Die Feuersbrunst), która odbędzie się 24 maja 2009, godz. 18.00, Filharmonia Wrocławska.

Wielkie widowisko z muzyką na żywo! Na scenie: dwudziestu czterech muzyków Orkiestry Leopoldinum, śpewacy operowi, aktorzy i marionetki, a wszystko w przepięknej scenografii, wzbogaconej niezwykłymi efektami specjalnymi.

"Pożar" został skomponowany dla sceny marionetkowej w zamku Eszterháza, gdzie Joseph Haydn pracował jako kapelmistrz i nadworny kompozytor. Dzieło łączy w sobie cechy opery komicznej i farsy, austriackiego teatru ludowego oraz pastiszu komedii dell\'arte. Głównym bohaterem jest Jaś Serdel (Hanswurst), popularny bohater niemieckich i austriackich ludowych teatrów lalkowych, jarmarcznych teatrzyków, teatrów objazdowych. Fabuła pełna jest zwrotów akcji, intryg i niespodzianek, język zaś dowcipny, dosadny i rubaszny.
Uwaga! To nie jest przedstawienie lalkowe dla dzieci! 
"Pożar" jest - zgodnie z tradycją opery marionetkowej - adresowany do widzów dorosłych (od lat 16) ze względu na frywolną treść libretta, swobodę obyczajową bohaterów (lalki będą naprawdę niegrzeczne..!) oraz wątki erotyczne.
Widowisko jest koprodukcją Wrocławskiego Teatru Lalek i Orkiestry Leopoldinum z okazji Roku Josepha Haydna.  
Premiera A nastąpi 24 maja 2009 w Filharmonii Wrocławskiej w ramach Leo Festival; premiera B - 12 czerwca 2009 w Szczawnie-Zdroju, podczas tegorocznego Festiwalu Henryka Wieniawskiego.
"Pożar" zinscenizował wyreżyserował Roberto Skolmowski, który połączył w pracy nad nim swoje doświadczenie jako reżysera operowego i dyrektora teatru lalek. W reżyserii współuczestniczył prof. Jacek Radomski, znakomity artysta lalkarz i wybitny znawca techniki marionetkowej. Kierownictwo muzyczne nad projektem objął skrzypek i dyrygent Ernst Kovacic. Scenografię zaprojektowali Radek Dębniak i Monika Graban, tandem od kilku lat związany z Wrocławskim Teatrem Lalek.
(mb)

Anna Hejno, Katarzyna Krajewska
Materiały Teatru
14 maja 2009

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia