Victor Soma doceniony

Polish Graphic Design Awards

W drugiej edycji konkursu Polish Graphic Design Awards poświęconego projektowaniu graficznemu w kategorii „Ilustracja reklamowa i produktowa" nagrodę główną otrzymał Victor Soma, za identyfikację wizugdaalną festiwalu Boska Komedia 2018.

Victor Soma od 10 lat projektuje wizerunek festiwalu, w ramach którego przygotowuje druki, grafiki online, animowany spot wideo oraz wielkogabarytowe standy umieszczane w biurze festiwalowym oraz w teatrach krakowskich, w trakcie trwania festiwalu. Każdego roku organizator festiwalu – Teatr Łaźnia Nowa – ustala przewodnie hasło dla każdej z edycji.

W 2018 roku brzmiało: „Dziwny jest ten świat".

Co roku szukam odpowiedniego hasła festiwalu, które próbuje uchwycić to, co się dzieje w teatrze polskim w mijającym sezonie. Hasła te często są prowokacyjne, bo przez prowokację i zadawanie pytań mają skłaniać widza do rozmowy, do wyrażenia opinii – podkreśla Bartosz Szydłowski, dyrektor programowy festiwalu Boska Komedia.

Inspiracją dla Victora Somy w projektowaniu grafik ubiegłorocznej edycji festiwalu była estetyka vaporwave, nurt współczesnej sztuki, który powstał w Internecie w 2011 roku. Jego charakterystycznymi cechami są nawiązania retro, szczególnie do lat osiemdziesiątych, dziewięćdziesiątych, a także wczesnych dwutysięcznych, oraz do orientalizmu i kultury antycznej. Charakterystyczne są żywe, wręcz fluorescencyjne kolory. Taki też „gabinet osobliwości" i dziwności stworzył Victor Soma, w jego projekcie widać też wpływy projektowania przestrzennego – na co dzień artysta projektuje m.in. wystawy narracyjne w muzeach. Stałym elementem wizerunku festiwalu jest postać Boskiego Komedianta, dla grafika to także przestrzeń do zmian i interpretacji – zarys postaci jest ten sam, ma ona jednak co roku inną kolorystykę i atrybuty. Projekt tej figury stanowi bazę do realizacji statuetek festiwalowych. Projekty graficzne Victora Somy tworzą konsekwentna interpretację wizualną festiwalu.
___

Victor Soma
Artysta wizualny z Warszawy (kiedyś Krakowa). Działa na wielu płaszczyznach: ilustracja, rysunek, projektowanie graficzne, motion design, animacja. Specjalizuje się w plakatach i oprawach graficznych wydarzeń kulturalnych. Posługuje się biegle wieloma stylistykami i technikami (rysunek odręczny, collage, grafika 3d, grafika wektorowa, fotomontaż, komiks itp.), ale szczególnie upodobał sobie pop surrealizm i szalone zabawy w łączeniu z pozoru niekompatybilnych estetyk. Jest założycielem (wspólnie z Michałem Urbanem) Grupy Locus Solus, która tworzy unikatowe wystawy narracyjne w muzeach. Posiada ponad 20 lat doświadczenia w łączeniu sztuki i komercji, wciąż wierny statusowi freelancera. Był redaktorem graficznym Magazynu o Zabarwieniu Nadrealnym PUZDRO. Wielbiciel undergroundowych komiksów, cyberpunku, Polskiej Szkoły Plakatu, strategicznych gier planszowych, łądnie wydanych albumów, teatru i wszystkiego, co opowiada w sposób wizualny. Więcej na stronie: www.victorsoma.com

Międzynarodowy Festiwal Teatralny Boska Komedia organizowany jest przez Teatr Łaźnia Nowa oraz Krakowskie Biuro Festiwalowe. Po raz pierwszy zawładnął deskami krakowskich scen w grudniu 2008 roku. Od tego czasu stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń w polskim i europejskim kalendarzu teatralnym. Formuła festiwalu jest międzynarodowa: o wyborze najlepszego przedstawienia i najlepszych twórców decyduje międzynarodowe jury. Konkurs polski INFERNO prezentuje najbardziej reprezentatywne produkcje teatralne w polskim teatrze. Do tej pory nagrody główne w kwocie 50 000 zł otrzymali: Krystian Lupa (2008, 2014), Grzegorz Jarzyna (2009), Monika Strzępka (2010, 2011), Krzysztof Warlikowski (2012), Kornél Mundruczó (2013), Michał Borczuch (2015, 2016), Marcin Wierzchowski (2017), Magda Umer i ex quo Maja Kleczewska (2018).

Dyrektorem programowym Boskiej Komedii jest Bartosz Szydłowski, nagrody funduje Prezydenta Miasta Krakowa (nagroda główna) oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego (nagrody w ośmiu kategoriach, łączna pula nagród 70 000 zł).

(-)
Materiał Teatru
21 czerwca 2019

Książka tygodnia

Utalentowani jak Nardelli
Sekcja Krytyków Teatralnych ZASP
red.: Anita Nowak, Krystyna Piaseczna, Piotr Rudzki

Trailer tygodnia