VizuArt powtórnie

2. Festiwal Scenografów i Kostiumografów VizuArt

W rzeszowskim Teatrze im. Wandy Siemaszkowej 16 bm. rozpoczyna się druga edycja Festiwalu Scenografów i Kostiumografów VizuArt. Potrwa do 24 bm.

– Nagradzając twórców, którzy swojego festiwalu w Polsce dotąd nie mieli, nasz teatr dalej pragnie rozwijać dyskusję o pomijanych dotąd aspektach twórczości scenicznej, jakimi są scenografia i kostiumy. Zostanie zaprezentowanych siedem przedstawień, które ukażą najważniejsze i najnowsze zjawiska w dziedzinie scenografii i kostiumografii. Zaprosiliśmy spektakle, które zawierzyły scenografii i kostiumowi, czyniąc z nich dzieła sztuki – mówi pomysłodawca projektu, dyrektor naczelny i artystyczny Teatru im. Wandy Siemaszkowej, Remigiusz Caban.

Dyrektorem artystycznym i przewodniczącym jury drugiej edycji VizuArt, podobnie jak pierwszej o tej porze w ubiegłym roku, jest Leszek Mądzik – twórca Sceny Plastycznej KUL. Poza nim jurorami są Justyna Łagowska (scenografka, laureatka drugiej nagrody pierwszej edycji Festiwalu Scenografów i Kostiumografów VizuArt, za kostiumy do spektaklu Starego Teatru w Krakowie – „Wesele hrabiego Orgaza" Romana Jaworskiego, w reżyserii Jana Klaty), Ewa Braun (scenografka i dekoratorka wnętrz, laureatka Oscara za dekoracje do „Listy Schindlera" Spielberga), Wojciech Prażmowski (fotograf, wykładowca PWSFTviT w Łodzi i ASP w Poznaniu) i Jarosław Fedoryszyn (dyrektor Lwowskiego Akademickiego Teatru Woskresienie, aktor i reżyser).

W tym roku zostaną zaprezentowane spektakle do których scenografię i kostiumy zaprojektowali Andrzej Witkowski („Historia o miłosiernej, czyli Testament psa" Ariano Suassuna, w reżyserii Piotra Cieplaka, z Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy), Jerzy Rudzki („Bracia Karamazow" Fiodora Dostojewskiego, w reżyserii Janusza Opryńskiego, współpraca scenograficzna Robert Kuśmirowski, kostiumologiczna El Bruzda, z Teatru Provisorium w Lublinie), Mirek Kaczmarek („Caryca Katarzyna" Jolanty Janiczak, w reżyserii Wiktora Rubina, z Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach), Michał Korchowiec („O dobru" Pawła Demirskiego, w reżyserii Moniki Strzępki, z Teatru Dramatycznego im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu), Martin Shwitzsh i Patrycja Płanik („I Ifigenia" na motywach Eurypidesa, w reżyserii Tomasza Bazana, z Teatru Nowego im. Kazimierza Dejmka w Łodzi) i Matylda Kotlińska („Boguduchawinni" Adama Słowika, w reżyserii Krzysztofa Galosa, z Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie).

Poza konkursem będzie pokazana „Antygona" Sofoklesa, w reżyserii i w scenografii Leszka Mądzika, z kostiumami Zofii de Ines, z Teatru Miejskiego im. Witolda Gombrowicza w Gdyni. Odbędą się także wernisaże wystaw – 14 Międzynarodowego Biennale Plakatu Teatralnego oraz „Teatr w przestrzeniach miasta", z Centrum Scenografii Polskiej Muzeum Śląskiego w Katowicach.

Andrzej Piątek
Dziennik Teatralny Rzeszów
14 listopada 2013

Książka tygodnia

Tajemnicze dziecko
Wydawnictwo Media Rodzina
E.T.A. Hoffmann (Ernst Theodor Amadeus Hoffmann)

Trailer tygodnia

Malta Festival Poznań ...
Michał Merczyński
Dziś ogłaszamy kolejne wydarzenia, kt...