Vladimir Kiradjiev - dyrygent

Urodzony w Bułgarii, od 1989 roku mieszka w Wiedniu.

Otrzymał dyplom z wyróżnieniem z dyrygentury, kierownictwa chóru i kompozycji na Akademii Muzycznej w Sofii. Dalsze studia zaprowadziły go do Weimaru (1983) do Kurta Mazura, do Sieny (1985) do Franco Ferrary i do Warny (1987) do Karla Österreichera.

Na studia podyplomowe w Wyższej Szkole Muzycznej do Wiednia został zaproszony przez prof. Österreichera w 1988 roku. W roku 1995 asystował Rafaelowi Frühbeckowi de Burgos przy „Borysie Godunowie", a w roku 1996 Jiriemu Cout przy „Eugeniuszu Onieginie" w Operze Niemieckiej w Berlinie.

W latach 1991-92 Kiradjiev był kierownikiem artystycznym Wiener Residenz Orcherster, w 1994 r. dyrygował na Festiwalu Muzycznym w Lucernie za „rezydującym kompozytorem" Alfredem Schnittke. W latach 1995 i 1996 – współpraca z reżyserem Götzem Friedrichem i śpiewakami takimi jak Rene Kolo czy Mati Salminen w Operze Niemieckiej w Berlinie. Tam prowadzi też operę jednoaktową Mussogorskiego „Ożenek". Od 1996 r. aż do dziś jest stałym gościem festiwalu operowego w Singulda (Łotwa), gdzie współpracuje z gwiazdami tej miary, co Anna Netrebko, Elina Garanca, Maya Kowalewska czy Nadja Krasteva. W ostatnich latach zacieśniła się współpraca z reżyserami takimi jak Juri Alexandrov i Peter Sellars.

Dyrygował m.in. następującymi orkiestrami: Litewską Orkiestrą Państwową, Łotewską Filharmonią Narodową, Sofijskimi Filharmonikami, Węgierską Orkiestrą Festiwalową, Filharmoniami w Gdańsku, Lublinie, Wrocławiu, Łodzi, Białymstoku i Katowicach, Symfonikami Berlińskimi, Forum Dźwiękowym w Wiedniu, Słowacką Orkiestrą Kameralną Zilina, Orkiestrą Symfoniczną UNAL Monterrey, Orkiestrą Symfoniczną Kolumbii, Orkiestrą Symfoniczną w Szenzen (Chiny). Jako gość regularnych występów oraz kursów był angażowany w następujących operach: Operze Narodowej w Rydze, Operze Narodowej w Sofii, Operze Komicznej w Berlinie, Teatrze Metropol w Berlinie, Deutsche Oper w Berlinie, Operze w Graz, Teatrze Narodowym w Rostocku, Tatarskiej Operze Narodowej Kazan.

(-)
Materiał Opery
23 września 2017

Książka tygodnia

Kwiatkowska. Żarty się skończyły
Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Marcin Wilk

Trailer tygodnia

Artyści w spocie przec...
Andrzej Seweryn, Magdalena Boczarska,...