W 230. rocznicę polskiej premiery „Don Giovanniego"

"Don Giovanni" - reż. André Heller-Lopes - Opera Wrocławska

Premiera „Don Giovanni" Wolfganga A. Mozarta w Operze Wrocławskiej. Don Giovanni Wolfganga A. Mozarta uznawany jest za arcydzieło operowe - „operę wszystkich oper" - o czym świadczą wyjątkowe arie, duety i ansamble, świetnie skomponowane sceny zespołowe, ale także zapadająca w ucho melodyka, genialna harmonika oraz idealne zespolenie warstwy muzycznej z librettem.

Najnowsza inscenizacja tego dzieła w Operze Wrocławskiej przypada dokładnie po 50 latach od czasu pierwszej inscenizacji opery w na tej scenie; w tym roku przypada też 230. rocznica polskiej premiery „Don Giovanniego" z 1789 roku oraz 270. rocznica urodzin librecisty Lorenzo da Pontego.

Spektakl realizowany jest przez wyjątkowe grono realizatorów pochodzących z Brazylii: reżysera André Heller-Lopesa, scenografa Renato Theobaldo, kostiumografkę Sofię di Nunzio i reżysera świateł Gonzalo Cordova. Całość muzycznie poprowadzi Marcin Nałęcz-Niesiołowski.

Zgodnie z koncepcją reżysera powstaje spektakl klasyczny, zawierający pewnego rodzaju „inscenizacyjny pazur". Od strony wizualnej odnajdziemy w nim wiele odniesień do kultury iberyjskiej i południowoamerykańskiej.

Scenografia inspirowana jest także wielką biblioteką w portugalskiej Mafrze. Dramaturgia spektaklu oparta jest o element szaleństwa, które znajduje reżyser niemal w każdej scenie opery; koncepcja ta pozwala na umieszczenie akcji opery w domu dla obłąkanych i przedstawić dwa światy – personelu medycznego oraz pacjentów. Cały spektakl jest terapią szokową Don Giovanniego.

W partiach solowych usłyszmy Daniela Mirosława i Tomasza Rudnickiego (Don Giovanni), Tatianę Gavrilovą i Agnieszkę Sławińską (Donna Anna), Bartosza Urbanowicza i Marco Camastrę (Leporello) oraz Bożenę Bujnicką, Aleksandrę Opałe i Agnieszkę Adamczak-Hutek (Donna Elwira). Solistom towarzyszyć będzie chór i orkiestra Opery Wrocławskiej.

Przed premierą spektaklu dn. 9.02.2019 o godz. 18:15 w Foyer Opery odbędzie się spotkanie, które poprowadzi Dorota Kozińska, która porozmawia o spektaklu z zaproszonymi gośćmi.

(-)
Kurier PAP
1 lutego 2019

Książka tygodnia

Ale musicale! Złote stulecie 1918-2018
Wydawnictwo Marginesy
Daniel Wyszogrodzki

Trailer tygodnia