W Andersenie na początek "Trzy świnki"

"Trzy świnki..." - reż: Stanislav Staško - Teatr im. Andersena w Lublinie

Blokowiskowo-hiphopową adaptacją klasycznej baśni "Trzy świnki" otworzy 19 września nowy sezon Teatr Andersena.

Książka opowiada historię trzech świnek, które opuszczają rodzinne gniazdo. Wędrują szukając miejsca na osiedlenie. Kiedy je znajdują, budują własne domy. Każda świnka zupełnie inny. 

Pierwsza wybudowała domek ze słomy, druga postawiła domek z drewna, a trzecia - z kamieni i cegieł. Ostatniej, najstarszej, budowa zajęła najwięcej czasu, ale kiedy w okolicy pojawia się groźny wilk, pracochłonność popłaca - zwraca się w postaci lepszego bezpieczeństwa. 

Ta baśń, piętnująca niefrasobliwość i lenistwo i będąca pochwałą rozsądku i pracowitości, jest poważną opowieścią dojrzewaniu i dorastaniu. Wychodzi naprzeciw pytaniom, które w pewnym wieku zaczynają zadawać sobie dzieci: jak to będzie, kiedy dorosnę?, czy poradzę sobie bez rodziców? 

Po klasyczną baśń - w adaptacji Dariusza Czajkowskiego - sięgnął reżyser Stanislav Staško, aby stworzyć spektakl prezentujący problemy współczesnej młodzieży i pokazujący pierwsze próby budowania przez młodych ludzi azylu poza rodzinnym domem. 

W Teatrze im. H.Ch. Andersena "Trzy świnki" będą historią trójki przyjaciół - hiphoperów z jednego blokowiska, którzy postanawiają znaleźć swoje miejsce na osiedlu. I jak bajkowe świnki budują swoje "bazy". 

Również w przedstawieniu będzie ktoś, kto zrobi wszystko, żeby pokrzyżować plany głównych bohaterów. Ten szwarccharakter to współczesny dozorca. 

W lubelskich scenicznych "Trzech świnkach" zabrzmi, zgodnie z profilem wiodących postaci, muzyka hiphopowa. Pojawi się również dużo tańca. 

Cała inscenizacja poprowadzona zostanie przez młodego słowackiego reżysera w konwencji teatru improwizacji. To oznacza, że widzowie, którzy obejrzą kilka przedstawień, będą za każdym razem świadkami nieco innego wydarzenia. 

Premierę zaplanowano na 19 września na godz. 17. Bilety po 18 zł. Adres: ul. Dominikańska 1.

Jacek Szymczyk
Dziennik Wschodni
11 września 2009

Książka tygodnia

ADAPTACJA. Skrzynka z narzędziami
Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie
Marta Miłoszewska

Trailer tygodnia