W Ateneum podsumowanie „Lata w teatrze"!

"Lato w teatrze" - 2019 - Śląski Teatr Lalki i Aktora Ateneum

W ramach programu „Lato w teatrze" Śląski Teatr Lalki i Aktora Ateneum od 8 lipca realizuje projekt pn. „TworzyMY!", w którym uczestniczy 40 dzieci w wieku od 8 do 12 lat. Tematem przewodnim twórczych poszukiwań jest przełamywanie osamotnienia i budowanie więzi.

W trakcie warsztatów dzieci powoływały do życia własnych bohaterów – mieszkańców ogromnej kamienicy, którzy z różnych powodów nie nawiązują z sobą kontaktu. Wymyślone przez uczestników etiudy stały się podstawą do stworzenia scenariusza widowiska. Praca nad jego fabułą była jednocześnie pretekstem do podjęcia trudnego tematu, a także okazją do pokazania teatru jako sztuki interdyscyplinarnej; podczas zajęć dzieci poznają bowiem teatr „od kuchni", wchodzą w role aktora, scenarzysty, muzyka, scenografa, odkrywają też tajniki wykorzystania mediów i niekonwencjonalnych form promocji. Wspólne tworzenie spektaklu pozwala im również rozwijać kompetencje społeczne: uczy współpracy w grupie, otwartości oraz kształtuje poczucie współodpowiedzialności za efekt końcowy.

W najbliższą niedzielę – 21 lipca o godz. 11.00 w Teatrze Śląskim na Scenie w Malarni (ul. Teatralna 2a) – uczestnicy podsumują dwutygodniowe warsztaty przedstawieniem finałowym pt. „TworzyMy!" Utrzymane w konwencji kryminału, opowiada ono o serii dziwnych zdarzeń, które mają miejsce w pewnej kamienicy. Zaniepokojeni mieszkańcy wzywają na pomoc detektywa, który odkrywa niewiarygodną intrygę....

Wstęp wolny. Liczba miejsc ograniczona – bezpłatne wejściówki do odbioru w Dziale Organizacji Widowni Teatru Ateneum (ul. św. Jana 10) od poniedziałku do piątku w godz. 9.00-15.00 (tel. 32 253 79 26).

Anna Nowak
specjalista ds. edukacji

Renata Chudecka
Materiał Teatru
19 lipca 2019
Wątki
Lato 2019

Książka tygodnia

Wpadnij, to pogadamy...
Wydawnictwo Universitas
Krzysztof Orzechowski, Łukasz Maciejewski

Trailer tygodnia

Roxana Songs
Krystian Lada
Lada wybrał na miejsce nagrania „Roxa...