W Bytomiu po raz pierwszy

"Ubu Król" - reż. Waldemar Zawodziński - Opera Śląska w Bytomiu

W Operze Śląskiej w Bytomiu po raz pierwszy zostanie wystawione dzieło Krzysztofa Pendereckiego - komiczna opera "Ubu Król". Premiera tej groteskowej opowieści o władzy odbędzie się tam w niedzielę. Niemieckojęzyczna opera buffo w 2 aktach, do której libretto napisali Krzysztof Penderecki i Jerzy Jarocki, powstała na podstawie XIX-wiecznej sztuki Alfreda Jarry'ego "Ubu Król, czyli Polacy".

Treść przedstawienia

Prolog

Na pełnym morzu. Ubu, Ubica i ich kompani płyną tam, gdzie „wśród samych zacnych ludzi z mózgów leci szlam".

Akt I

Scena 1 • Wielkie łoże Ubu i Ubicy

Postękując i pochrapując, Ubu śni swój sen o władzy. Po przebudzeniu jego małżonka Ubica żali się na nędzne życie i roztacza wizję pełnej władzy i namawia do zbrodni królobójstwa. Ubu waha się, ale kusi go chęć posadzenia „zadka na królewskim tronie".

Scena 2 • Wielkie żarcie

Do ich mieszkania na wyżerkę przychodzi łajdacka banda z Bardiorem na czele. Po kolejnym znieważeniu przez swoją małżonkę Ubu postanawia zostać królem, a podpici goście akceptują pomysł. Harce przerywa królewski posłaniec: król Wacław wzywa Ubu do siebie. Ten roi w swojej głowie, że plan spisku wydał się tak szybko i że czeka go surowa kara.

Scena 3 • U Króla

Króla, jego małżonkę Rozamundę i synów odwiedza Ubu, który wyznaje, że planowany spisek jest dziełem Ubicy i Bardiora. Król jednak uważa, że adiutant upił się, więc jego słów nie traktuje poważnie. Za wierną służbę mianuje go hrabią Starachowic. Ale królowa ma złe przeczucia – widziała Ubu-zbrodniarza we śnie.

Scena 4 • Spisek

Ku wielkiemu zdziwieniu zgrai Ubu wraca do domu cały i zdrowy. Wszyscy snują plan królobójstwa: rodzina królewska zostanie wymordowana podczas jutrzejszej parady, a hasłem, rozpoczynającym ten akt, będzie okrzyk: „grówno!".

Scena 5 • Wielka parada i królobójstwo

Król gani jednego ze swoich synów – Byczysława – za złe zachowanie wobec Ubu i zabrania mu uczestnictwa w paradzie. Rozamunda z kolei nadal ma złe przeczucia.

Gdy rozpoczyna się parada, Ubu zbliża się do króla, wykrzykując „grówno!". Wacław i jego synowie – Bolesław i Władysław – zostają zabici, ale Byczysławowi i królowej udaje się uciec. Ubu wkłada koronę, a lud staje po stronie zwycięzcy. Rozpoczyna się festyn na cześć nowej władzy, która natychmiast żąda, by poddani nie oszukiwali przy płaceniu podatków.

Akt II

Scena 1 • Na zamku. Odmóżdżanie

Ubu, ku radości ludu, organizuje wśród posłów wyścigi: kto przybiegnie pierwszy, dostanie skrzynię ze złotem. Bardiora każe wtrącić do więzienia, szlachtę poddać działaniu maszyny do odmóżdżania, a jej dobra zagrabić. Chce też sam stanowić prawa i podatki. Gdy wzbudza to sprzeciw sędziów i członków Rady Finansowej, wtrąca ich do lochu. Teraz osobiście – chodząc od wsi do wsi – będzie zbierał podatki.

Scena 2 • U cara

W rosyjskiej dumie przed obliczem cara staje Bardior, któremu udało się uciec z więzienia w Polsce. Prosi władcę o zorganizowanie wyprawy przeciwko uzurpatorowi. Car przyjmuje jego prośbę i mianuje podporucznikiem w pułku kozaków.

Scena 3 • Pobór podatków

Ubu osobiście zajmuje się bezwzględnym ściąganiem podatków, o czym przekonuje się m.in. wieśniak Stanisław Leszczyński. W trakcie egzekucji podatków Ubu-król dowiaduje się od posłańca, że Bardior zdradził, a Rosjanie chcą najechać kraj. Najemnicy szykują się do walki.

Scena 4 • Wojna

Ubu, sądząc, że car nie ruszy do walki przed obiadem, rozpuszcza wojska. Tymczasem posłaniec przynosi wieści od Ubicy: Polacy powstali przeciw jego władzy, jej samej zaś udało się uciec.

Rosjanie rozpoczynają atak. Ubu w czasie bitwy zabija zdrajcę Bardiora; potem ściera się z carem. Car, uciekając, wpada do okopu i wydaje się, że za chwilę umrze. Polacy już wierzą w zwycięstwo, ale w przeciwnika wstępuje niespodziewany duch walki. Rosjanie zwyciężają.

Scena 5 • Ucieczka

Pokonani Ubu i żołnierze uciekają przez ośnieżone pola Litwy. Dołącza do nich Ubica. Po chwilowej kłótni następuje pogodzenie się małżonków.

Epilog

Na pełnym morzu. Ubu, Ubica i ich kompani mijają kolejne krainy w poszukiwaniu kraju, gdzie „Wolność rozpływa się w Braterstwie, Braterstwo w Równości, Równość – w Sprawiedliwości, a Sprawiedliwość – w Bezprawiu". Choć żaden kraj „nie może się równać z Polską", bo „gdyby nie było Polski, nie byłoby Polaków".

(-)
Materiał Opery
2 kwietnia 2016

Książka tygodnia

Ale musicale! Złote stulecie 1918-2018
Wydawnictwo Marginesy
Daniel Wyszogrodzki

Trailer tygodnia