W cyklu Evviva L'arte

Julia Hartwig - gość specjalny

17 grudnia, godz. 19.00, Teatr Collegium Nobilium, prowadzenie Rafał Sławoń, wstęp wolny.

Gościem kolejnego spotkania w cyklu Evviva l'arte będzie Julia Hartwig. Poetka, eseistka, tłumaczka, autorka książek dla dzieci i słuchowisk radiowych.

Łączniczka AK, uczestniczka podziemnego życia kulturalnego. Słuchaczka romanistyki i polonistyki na wojennym tajnym Uniwersytecie Warszawskim, po wojnie na KUL i UW. Stypendystka rządu francuskiego i urzędniczka w dziale kulturalnym Ambasady Polskiej w Paryżu. Wykładowca Drake University w USA, na Uniwersytecie w Ottawie i Carleton University w Kanadzie. Sygnatariuszka Memoriału 101, członkini Komitetu Obywatelskiego przy Lechu Wałęsie. Laureatka licznych nagród – m.in. nowojorskiej Fundacji Alfreda Jurzykowskiego, Nagrody Wielkiej Fundacji Kultury – czterokrotnie nominowana do Nagrody Literackiej Nike. Związana z wieloma pismami o tematyce kulturalnej – min. z Odrodzeniem, Nowymi Książkami, Tygodnikiem Powszechnym, Twórczością, Zeszytami Literackimi, Odrą. Członkini Związku Literatów Polskich, PEN Clubu, Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Honorowa obywatelka Lublina, miasta swojego urodzenia. Odznaczona najwyższym wyróżnieniem nadawanym przez państwo francuskie – Narodowym Orderem Legii Honorowej.

Autorka antologii poetów i poetek amerykańskich, ogromnego Dziennika i trzech tomów korespondencji z Czesławem Miłoszem, małżeństwem Turowiczów i Zbigniewem Herbertem, tłumaczka Apollinaire'a, Rimbauda, Cendrarsa, Supervielle'a, Niezwykle aktywna, zwłaszcza w ostatnich latach, obdarzyła czytelników przede wszystkim tomami wierszy (najnowsze to Jasne niejasne, Wiersze wybrane, Gorzkie żale, Zapisane).

W długiej historii projektu Evviva l'arte bohaterami spotkań były przede wszystkim pary twórców dyskutujące na tematy dla nich wspólne. M.in. Sławomir Idziak i Witold Sobociński, Sylwester Latkowski i Teresa Torańska, Tomasz Lis i Piotr Najsztub, Piotr Fronczewski i Wojciech Pszoniak, Jacek Dehnel i Eustachy Rylski, Anda Rottenberg i Agata Tuszyńska, Dorota Roqueplo i Allan Starski, Paweł Mykietyn i Włodek Pawlik. Zdarzyły się jednak rozmowy z pojedynczymi gośćmi – Barbarą Krafftówną, Kazimierzem Kutzem, Jerzym Stuhrem, Andrzejem Wajdą. O nich samych i ich twórczości. Julia Hartwig przyjęła zaproszenie do takiej właśnie rozmowy.

Natalia Adaszyńska
Materiał Organizatora
12 grudnia 2013
Portrety
Julia Hartwig

Książka tygodnia

Zero zahamowań
Wydawnictwo: Agora
Michał Rusinek

Trailer tygodnia