W czerwcu na KulturfestNYC

"Bonjour monsieur Chagall" - reż. Gołda Tencer, Szymon Szurmiej - Teatr Żydowski Warszawa

Stało się już tradycją, że rokrocznie zespół Teatru Żydowskiego wybiera się do Stanów Zjednoczonych. Tym razem ze swoim „flagowym" spektaklem granym przez zespół od blisko 35 lat w języku jidysz pt. „Bonjour Monsieur Chagall" odwiedzi Nowy Jork w ramach KulturfestNYC.

To festiwal sztuki żydowskiej organizowany przez National Yiddish Theatre Folksbiene z okazji obchodów stulecia jego istnienia – co zbiega się z obchodzonym w tym roku 65-leciem Teatru Żydowskiego w Warszawie! Przedstawienie oparte na prawdziwej znajomości Szymona Szurmieja z wybitnym malarzem Chagallem wystawiane będzie w Abrons Arts Center Playhouse trzykrotnie: 17 czerwca o godz. 20:30 oraz 18 czerwca o godz. 14:00 i 19:00. Festiwal potrwa od 14 do 21 czerwca. Przed wylotem do Nowego Jorku polska publiczność będzie miała okazję zobaczyć ten niezwykły spektakl w Teatrze Żydowskim w Warszawie od 5 do 7 czerwca. Do 3 czerwca trwa promocja – bilety można zakupić w specjalnej cenie 30 złotych na hasło „Kulturfest".

„Bonjour Monsieur Chagall" to barwne widowisko muzyczne oparte na utworach poetyckich oraz malarstwie Marca Chagalla. Przywołuje atmosferę świata Żydów ze Wschodniej Europy, w którym ten wybitny artysta wzrastał i dojrzewał. Plastyczne wizje malarza z Witebska ożywają w scenach pełnych nostalgicznego humoru, lirycznej muzyki żydowskiej, tańca oraz baśniowej atmosfery. Inspiracją do napisania scenariusza było osobiste spotkanie Szymona Szurmieja – dyrektora Teatru Żydowskiego do 2014 r. i zarazem reżysera spektaklu – z Chagallem. Terminy pokazów w Warszawie: pt. 05.06.2015 r. – godz. 19.00; sob. 06.06.2015 r. – godz. 19.00; nd. 07.06.2015 r. – godz. 18.00.

Szymon Szurmiej o swojej znajomości z artystą: – Rozmawiałem z Chagallem dwa razy w życiu. Raz, gdy skończył 90 lat i zostałem zaproszony na jego urodziny, a drugi raz na jego 95-lecie. Byłem zaskoczony. Nie wiedziałem, że pisał wiersze po żydowsku. Myślałem, że cały wypala się w swoim malarstwie, którym był "opętany". Żył wspomnieniami, tęsknił za minionym światem Żydów ze wschodniej Europy. Pochodził z bardzo biednej rodziny. Bella, jego żona, muza i największa miłość, była córką kupca. Zapytałem go, czy to siebie i ją malował na niebie z kozami, kogutem, zegarem, skrzypkiem na dachu. I jak to wszystko wymyślił. Chagall popatrzył na mnie uważnie
- Jak to, wymyślił? Kiedy Żyd siedzi zamyślony i nie chwyta, co do niego mówią, mówi się: "Uuu, on siedzi na księżycu". A gdy Żyd coś opowiada i macha rękami, żywo gestykuluje, to wniosek jest jeden: "Oho, on już lata nad dachami". Chagall po prostu w genialny sposób wykorzystał w swoim malarstwie potoczne wyrażenia żydowskie.

Ale nie wszyscy potrafili to odczytać. Opowiadał, jak zwiedzał swoją wystawę w Izraelu w towarzystwie pierwszego premiera Ben-Guriona. Zapytał go:  - Jak się panu podoba, panie premierze? - Wie pan co - odpowiedział premier - ja uważam, że Żydzi powinni pracować, a nie fruwać.
Współreżyserka, aktualna dyrektor Teatru Żydowskiego Gołda Tencer, o spektaklu: - Po trzydziestu latach odkryłam na nowo to przedstawienie, zmodyfikowałam je. Uważam, że należy pokazać część wielkiej kultury żydowskiej, która inspirowała malarza o światowej sławie. Jednocześnie uwspółcześniłam formę spektaklu, dodając inne utwory oraz ruchome obrazy multimedialne, aby przybliżyć dzisiejszemu widzowi wielką wartość malarstwa Chagalla.

(-)
Materiał Teatru
6 czerwca 2015

Książka tygodnia

Pokusa przebaczenia
Oficyna Literacka Noir Sur Blanc
Donna Leon

Trailer tygodnia

700. Krakowski Salon P...
Anna Dymna
W najbliższą niedzielę 23 stycznia, j...