W dżungli pozorów

"Amazonia" - reż. Agnieszka Glińska - Teatr Na Woli im. T. Łomnickiego w Warszawie

Na pierwszy rzut oka to komedia satyryczna, ukazująca środowisko twórcze w pułapce frazesów. Każdy tu stroi miny, przymierza się do maski - toczy się gra w pozory

Wytrwały teatroman w poszczególnych scenach i osobach odnajdzie znajome rodzaje teatrów, reżyserów owładniętych rozmaitymi maniami i aktorów snujących plany na miarę telenowel. Bo też tłem całości są trwające nagrania do serialu „Amazonia”, pierwszego prawdziwie polskiego serialu o dżungli.

„Pokażemy naszą narodową wolę walki – powiada Reżyser (brawurowa rola Krzysztofa Stelmaszczyka) – nawet w najmniej sprzyjających warunkach. Bohaterowie kaleczą się, męczą, ale w końcu pokonują dżunglę. Co więcej dżungla staje się ich drugim domem. Drugą Polską”.

A więc nie tylko o seriale i teatr tu chodzi. Ta komedia to przebieranka, opowieść o pozorach, liczmanach, przyjmowanych bezrefleksyjnie cudzych sądach, często już wypranych z sensu, o zalewie tandetnej kultury masowej, która więzi naszą wyobraźnię. Świetnie to zagrane, precyzyjnie wyreżyserowane. Kolejny dowód, że Teatr na Woli nowym polskim dramatem stoi.

Tomasz Miłkowski
AICT
8 marca 2011

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia