W Gdańsku będzie prapremiera monodramu o Danucie Wałęsie

"Danuta W." - Teatr Polonia w Warszawie

Wiele osób nie ma wątpliwości, że Krystyna Janda jest do tej roli stworzona. Niektórzy nawet sugerują, że dla królowej polskiego teatru "Danuta W." może być drugą "Shirley Valentine". Ale o tym przekonamy się już wkrótce i to w Gdańsku

Pewne jest bowiem to, że prapremiera monodramu na podstawie autobiografii Danuty Wałęsy odbędzie się 11 października w Teatrze Wybrzeże. Dzień później planowana jest premiera warszawska w Teatrze Polonia.

Józefina Bartyzel z Teatru Polonia przyznaje, że to również zasługa byłej pierwszej damy, że premiera "Danuty W." odbędzie się w Gdańsku. - Pani prezydentowa wyraziła taką prośbę, a myśmy się jej nie opierali - tłumaczy. Dodaje, że spektaklowi towarzyszy ogromne zainteresowanie widzów i mediów.

- Z "Danutą W." mamy zamiar regularnie przyjeżdżać do Gdańska - zapowiada Józefina Bartyzel.

Próby do spektaklu rozpoczynają się 3 września. Reżyserii podjął się Janusz Zaorski, autor takich filmów jak "Matka Królów" czy "Piłkarski poker".

Monodram jest adaptacją wydanej jesienią ubiegłego roku autobiografii Danuty Wałęsy pt. "Marzenia i tajemnice", która od razu stała się sensacyjnym wydarzeniem. W ciągu kilku miesięcy sprzedano ponad 300 tysięcy egzemplarzy. Ale "Marzenia i tajemnice" były przede wszystkim gorącym tematem społecznym. Bo Danuta Wałęsa opowiada w tej książce bez znieczulenia o swoim życiu, zwłaszcza o niełatwych relacjach z mężem.

Danuta Wałęsa jako bohaterka pojawi się też w wersji filmowej w filmie Andrzeja Wajdy "Wałęsa". Filmową Danutę zagra Agnieszka Grochowska.

Ryszarda Wojciechowska
Dziennik Bałtycki
3 września 2012

Książka tygodnia

Niebieska Księga z Nebo
Wydawnictwo Pauza w Warszawie
Manon Steffan Ros

Trailer tygodnia