W Gliwickim Teatrze Muzycznym praca wre!

Gliwicki Teatr Muzyczny

Próby do premiery baletowej wersji „Carmen" wchodzą w ostatnią fazę przed premierą 20 czerwca, a równocześnie Gliwicki Teatr Muzyczny przygotowuje się do kolejnej, przyszłorocznej premiery tanecznej, którą będzie widowisko inspirowane piosenkami legendarnego zespołu ABBA. W poniedziałek, 10 czerwca Gliwice odwiedzili szwedzccy choreografowie: Robert Lybeck i Jan Astrom. Artyści związani z teatrami Sztokholmu i wielu innych ośrodków w Szwecji prowadzili rozmowy na temat wizji przyszłego spektaklu oraz poznawali zespół baletowy GTM.

Robert Lybeck jeszcze w Sztokholmie poprosił dyrektora GTM Pawła Gabarę o możliwość zwiedzenia słynnej wieży Radiostacji Gliwice, której opisy bardzo go interesowały. Życzenie zostało oczywiście spełnione, ale gość chciałby zwiedzić znacznie więcej obiektów przemysłowych regionu. Będzie to możliwe dopiero w przyszłym roku w czasie przerw między próbami.

W minioną niedzielę, 9 czerwca artyści baletu GTM wzięli udział w performance "Medea w kąpieli" Krzysztofa Zarębskiego, polskiego artysty od wielu lat mieszkającego i tworzącego w Nowym Jorku. Pokaz odbył się w Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie w nowoczesnej sali Laboratorium i był kontynuacją performance'u zrealizowanego 2 lata temu w Ruinach Teatru Victoria w Gliwicach w ramach XXII Gliwickich Spotkań Teatralnych.

Współpraca ze szwedzkimi twórcami to kolejny etap realizacji przez GTM międzynarodowych projektów artystycznych.

(–)
(na podstawie materiałów Teatru)
11 czerwca 2013

Książka tygodnia

Amantka z pieprzem
Wydawnictwo Prószyński i S-ka
Grażyna Barszczewska, Grzegorz Ćwiertniewicz

Trailer tygodnia