W hołdzie dla Piotra S. i Janiny Garyckiej

62. sezon Piwnica pod Baranami - koncert "Aniołowie na suficie" - 9 września 2017

Tym razem organizowany zawsze we wrześniu, w rocznicę urodzin Piotra Skrzyneckiego, koncert będzie poświęcony także Janinie Garyckiej, która miała ogromny wpływ ten kabaret i jego Przewodnika.

Przypomnijmy, ta współzałożycielka Piwnicy, malarka, scenografka oraz pomysłodawczyni piwnicznych programów i projektów zmarła w nocy z 5 na 6 grudnia 1998 r., kilka miesięcy po Piotrze Skrzyneckim. To ona wynajdywała wiele tekstów do programów kabaretu, m.in. wygłaszany przez Piotra monolog "Wyprzedaż teatru". Pisała też sama.

I to dr Garycka spowodowała, że w mieszkaniu jej ciotek - Antoniny Schrott i Aleksandry Pick przez 25 lat mieszkał Skrzynecki. "Ten plac Na Groblach - najbardziej ponury, zapluty plac w Krakowie - właściwie dzięki Janinie Garyckiej to był przez lata jedyny taki prawdziwy ośrodek, nazwijmy to, artystyczny" - mówił po latach.

O tym mieszkaniu Piwnica śpiewała niejeden raz, to mieszkanie obrosło legendą i zostało utrwalone w albumie Zbigniewa Łagockiego, Marii Pyrlik i Leszka Wójtowicza upamiętniającym te wnętrza, z aniołami wymalowanymi na sufitach.

Jedno podczas tego koncertu się nie zmieni; będzie składał się, jak i wcześniejsze "Koncerty dla Piotra S.", z premierowych piosenek. Jedną z nich - "Piotr, Janina i Piwnica" - napisał, jak ongiś "O Groblach, na Groblach", Zbigniew Książek. Usłyszymy ją z muzyką Pawła Pierzchały.

Wacław Krupiński
Dziennik Polski
26 sierpnia 2017
Portrety
Piotr Skrzynecki

Książka tygodnia

Wybór opowiadań
Świat Książki
Edgar Allan Poe

Trailer tygodnia

Zielona granica
Agnieszka Holland
Po przeprowadzce na Podlasie psycholo...