W hołdzie Giuseppe Verdiemu

Wystawa - "Szkice i kostiumy teatru dell' Opera di Roma do dzieł Verdiego"

Podczas wernisażu, 29 listopada br., Opera Krakowska zainaugurowała wystawę pt. "Szkice i kostiumy teatru dell' Opera di Roma do dzieł Verdiego".

Wystawa prezentuje bogactwo Archiwum Historycznego Teatru Operowego w Rzymie - część kolekcji dzieł artystów takich jak Luchino Visconti, Franco Zeffirelli, Perluigi Pizzi, Danilo Donati, Nicola Benois, którzy przedstawili otoczenie, krajobraz, miejsca i postaci, opisane przez muzykę Verdiego. Dopełnia ją projekcja filmu z nasłynniejszymi ariami z repertuaru autora "Traviaty", "Trubadura" czy "Rigoletta".

Podczas wernisażu Francesco Reggiani, Dyrektor Archiwum Historycznego Teatru Operowego w Rzymie przekazał na ręcę Bogusława Nowaka, Dyrektora Naczelnego Opery Krakowskiej i Angelo Piero Cappello, Dyrektora Instytutu Włoskiego w Krakowie symboliczne klucze do jednej ze scen rzymskiego teatru. Bogusław Nowak podkreślił, że drzwi Opery Krakowskiej są zawsze szeroko otwarte dla inicjatyw Teatru dell' Opera di Roma.

Francesco Reggiani zdradził, że Teatr Opery w Rzymie na przestrzeni swojej ponad stuletniej działalności może poszczycić się współpracą artystyczną ze scenografami i twórcami kostiumów światowej sławy. Ich dzieła stanowią ogromne dziedzictwo ikonograficzne o wielkim znaczeniu artystyczno-dokumentalnym.

Wystawa razem z "Traviatą tańcem malowaną" w wykonaniu grupy tańca współczesnego Artemis Danza, kierowanej przez Monikę Casadei i dwoma spektaklami "Traviaty" w reżyserii Krzystofa Nazara są ostatnimi akcentami jubileuszowego roku verdiewskiego.

Nie jest dziełem przypadku, że wydarzenie to [wystawa oraz występ Artemis Danza] ma miejsce - dzieki współpracy z Teatrem Operowym w Rzymie i włoskim Ministerstwem Spraw Zagranicznych, Dyrekcji Generalnej ds. Promocji Systemu Kraju - w najnowocześniejszej i najaktywniejszej instytucji muzycznej Krakowa, Operze Krakowskiej - mówi Angelo Piero Cappello.

(-)
Materiał Teatru
3 grudnia 2013

Książka tygodnia

Zero zahamowań
Wydawnictwo: Agora
Michał Rusinek

Trailer tygodnia

8. Festiwal Teatru Ukr...
Nadiia Moroz-Olshanska
Sztuka jest niezbędną częścią życia...