W Kaliszu rozpoczęto przygotowania do sezonu 2012/2013

próby w Teatrze im. Wojciecha Bogusławskiego

Przed letnią przerwą urlopową w Teatrze im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu rozpoczęły się próby przedstawień, których premiery zaplanowane zostały w następnym sezonie.

Pierwszą premierą sezonu 2012/2013, przewidzianą na koniec września 2012, będzie przedstawienie według Trzy po trzy Aleksandra Fredry w reżyserii Rudolfa Zioło. Twórca ten w ostatnich latach regularnie współpracuje z naszym teatrem, w którym zrealizował w 2008 kameralny dramat Petera Asmussena Plaża, w następnym roku The New Electric Ballroom Endy Walsha, w 2011 polską prapremierę sztuki Petera Turriniego Mój Nestroy z Tomaszem Kotem w roli tytułowej, a w minionym sezonie Orkiestrę „Titanic” Christo Bojczewa – przedstawienie doskonale przyjęte przez publiczność i krytyków. Kolejne przedstawienie Zioły powstanie na podstawie pamiętników Fredry spisywanych w latach 1844-1846, a sięgających do okresu jego służby w armii Księstwa Warszawskiego i udziału w wojnach napoleońskich. Sceniczna interpretacja tych wspomnień to zarazem dyskusja z polską przeszłością. W Trzy po trzy wystąpią m.in. Ewa Kibler, Kama Kowalewska, Izabela Piątkowska, Zbigniew Antoniewicz, Grzegorz Gzyl, Remigiusz Jankowski, Wojciech Masacz, Szymon Mysłakowski, Marek Szkoda, Marcin Trzęsowski oraz Lech Wierzbowski.

Z kolei na koniec października 2012 zaplanowana została premiera teatralnej adaptacji scenariusza filmowego Larsa von Triera Przełamując fale. Adaptacji scenariusza i realizacji przedstawienia podjął się młody reżyser Maciej Podstawny, który w minionym sezonie wystawił w kaliskim teatrze Gwałtu, co się dzieje! Aleksandra Fredry. Problematyka podejmowana w Przełamując fale dotyczy  hermetyczności społeczności lokalnych, indywidualnego pojmowania wiary jako siły kreującej rzeczywistość, wykluczenia ze społeczności przez przedstawicieli konserwatywnej władzy lokalnej, a także zagadnień tolerancji wobec obcych praktyk religijnych i obyczajowych. W próbach, które rozpoczęły się 13 czerwca, uczestniczą: Izabela Beń, Sara Celler-Jezierska, Małgorzata Kałędkiewicz, Dobromir Dymecki, Maciej Grzybowski, Michał Grzybowski, Michał Wierzbicki i Remigiusz Jankowski. Scenografię do Przełamując fale opracuje Kaja Migdałek, a reżyserię świateł i oprawę multimedialną – Tomasz Ziółkowski.

Od 22 maja trwają także próby Plotki Francisa Vebera w reżyserii Norberta Rakowskiego. Ta satyra na francuską poprawność polityczną pokazuje, jak ktoś o nijakiej osobowości, nudny i nieefektowny, potrafi sterować opiniami o sobie i manipulować ludźmi, którzy boją się posądzenia o homofobię. Sztuka ta w sposób zdystansowany przez komizm podejmuje problemy, z jakimi spotykamy się na co dzień, wynikające z unikania zajmowania jednoznacznego stanowiska i konformizmu. Reżyser przedstawienia – Norbert Rakowski – doskonale wnika w dramatyzm tego typu sytuacji, czego dowiódł, wystawiając w kaliskim teatrze Napis Geralda Sibleyrasa. Scenografię Plotki projektuje Wojciech Stefaniak, a w obsadzie przedstawienia znaleźli się: Izabela Beń, Agnieszka Dulęba-Kasza, Agnieszka Dzięcielska, Izabela Piątkowska, Zbigniew Antoniewicz, Remigiusz Jankowski, Szymon Mysłakowski, Dariusz Sosiński, Marcin Trzęsowski, Michał Wierzbicki, Lech Wierzbowski. Premiera Plotki odbędzie się w połowie grudnia 2012.

(-)
Materiały Teatru
19 czerwca 2012

Książka tygodnia

Trailer tygodnia