W Kaliszu "Szalone nożyczki" po raz 200

Kto komu wytnie numer?

W styczniu na scenie Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego odbędzie się 200 przedstawienie "Szalonych nożyczek".

Jest to jedna z najpopularniejszych komedii kryminalnych ostatniego dwudziestolecia - w 1997 wpisano ją do światowej księgi rekordów Guinnesa jako najdłużej bez przerwy graną sztukę na scenach amerykańskich. Od jej amerykańskiej premiery 29 stycznia 1980 roku w Charley Playhouse w Bostonie grana jest bez przerwy.

W Bostonie obejrzało ją już ponad 1,6 mln widzów, a na całym świecie publiczność Szalonych nożyczek przekroczyła już 8 mln. W Polsce po raz pierwszy wystawiono tę sztukę w Teatrze Powszechnym w Łodzi w 1999 roku. Atrakcyjność Szalonych nożyczek polega na tym, że realizatorzy i wykonawcy zawsze sytuują akcję sztuki "tu" i "teraz", aby widzowie mogli rozpoznawać w przedstawieniu specyfikę swojego miasta. Czytelność uwarunkowań lokalnych jest ważna dlatego, że publiczność staje się współwykonawcą spektaklu i ma swój udział w rozwiązywaniu kryminalnej zagadki. Ten interaktywny teatr dzięki zaangażowaniu widzów każdego wieczoru ma inny przebieg, dlatego warto obejrzeć Szalone nożyczki kilka razy.

Po kaliskiej premierze 10 stycznia 2009 roku Agnieszka Walczak napisała w "Nowych Faktach Kaliskich": "Od uważnego oka widza, jego chęci podzielenia się spostrzeżeniami co do zachowań i działań podejrzanych, uzależniony jest finał. Zadowolenie widza po spektaklu leży tak naprawdę w jego rękach. Im bardziej da się wciągnąć w zabawę, tym większą frajdę będzie mieć z pobytu w teatrze. Na tym polega interaktywność Szalonych nożyczek". W zasadzie już pod koniec pierwszej części widz musi współdziałać z aktorami, staje się drugim reżyserem, daje wskazówki i napędza akcję. Być może to sprawia, że sztuka jest tak chętnie oglądana".

Zapraszamy więc kaliską publiczność, by obserwowała zmiany, jakie pojawiają się w Szalonych nożyczkach by sama uczestniczyła w kształtowaniu przebiegu przedstawienia.

***

Spektakl "szalone nożyczki"

10 stycznia, Duża Scena,  godzina 19:00

(-)
Ziemia Kaliska
4 stycznia 2013

Książka tygodnia

Mewa. Egzemplarz reżyserski Krystiana Lupy
Akademia Sztuk Teatralnych
Krystian Lupa

Trailer tygodnia