W krainie marzeń

Najsłynniejsza rosyjska grupa baletowa w listopadzie pokaże "Dziadka do orzechów".

Trwa sprzedaż biletów, a o najlepsze miejsca na widowni warto zadbać wcześniej. W ubiegłym roku artyści w mikołajki pokazali w Koszalinie "Jezioro łabędzie". Bilety zostały wyprzedane kilka tygodni przed występem, dlatego warto o ich zakupie pomyśleć już teraz.

Moscow City Ballet wystąpi w hali widowiskowo-sportowej przy ul. Śniadeckich w Koszalinie 26 listopada o godz. 18. Grupa, założona przez wybitnego choreografa Wiktora

Smirnowa-Gołowanowa, to zespół tancerzy klasycznych, cieszący się uznaniem na całym świecie. W ich wykonaniu będzie można zobaczyć jeden z najpiękniejszych spektakli wszech czasów - balet "Dziadek do orzechów". Sztuka po raz pierwszy pokazana została w petersburskim Teatrze Maryjskim. Nazwana przez "The New York Times" olśniewającym i zapierającym dech w piersiach widowiskiem jest podróżą do krainy marzeń.

W domu Radcy trwają przygotowania do bożonarodzeniowego przyjęcia. W salonie, chwilowo niedostępnym dla dzieci, znajduje się pięknie ubrana choinka. Stopniowo pojawiają się zaproszeni goście. Mała Klara marzy o tym, by dorosnąć i dostawać kwiaty od narzeczonego, tak jak jej siostra. Dziewczynka jest zauroczona dziadkiem do orzechów - prezentem, który znalazła pod choinką. We śnie Klara dorośleje a zabawka ożywa. Dziadek do orzechów dowodzi zabawkowymi żołnierzami, walcząc z myszami. Później zamienia się w księcia, a Klara w księżniczkę. Razem podążają do Krainy Słodyczy...

W poszczególnych scenach balet wykonuje charakterystyczne tańce: Taniec Wieszczki Cukrowej, Taniec Hiszpański, Taniec Arabski, Taniec Chiński, Trepak, Taniec Pasterski oraz końcowy Walc Kwiatów. Obok dopracowanej do perfekcji choreografii niewątpliwym walorem jest muzyka, która urzeka pięknem i subtelnością melodyki. Nie dzieli się na fragmenty typowe w większości baletów, lecz składa się na wspaniale utaneczniony poemat symfoniczny. Od pierwszego do ostatniego taktu wiąże temat w jednolitą treść. Olśniewające, dekorowane cekinami stroje dodają przedstawieniu magii i nadają prawdziwie bajkowego wyrazu.

Spektakl to prawdziwa gratka dla koneserów sztuki baletowej, ceniących sobie wysoki poziom wykonania. Jakość przedstawień jest strzeżona czujnym okiem dyrektor artystycznej, primabaleriny Ludmiły Nerubaszenko.

"Dziadek do orzechów" jest widowiskiem przypadającym do gustu tym, którzy nigdy wcześniej nie mieli okazji oglądać spektaklu baletowego - także dzieciom.

Bilety w cenie 99-169 złotych dostępne są na stronie bile-ty.hala.koszalin.pl.

Joanna Krężelewska
Głos Koszaliński
28 sierpnia 2017

Książka tygodnia

Trailer tygodnia