W kwietniu ruszy Warszawska Scena Tańca 2013

sześć wieczorów z tańcem

W kwietniu rusza kolejna odsłona Warszawskiej Sceny Tańca 2013. W tym roku będzie to 6 wieczorów (kwiecień, maj, czerwiec) oraz kilkugodzinna Warszawska NOC Tańca w listopadzie.

Artyści zostali wybrani przez radę artystyczną, w skład której weszli Edyta Kozak, choreografka, dyrektor artystyczna Fundacji Ciało/ Umysł i pomysłodawczyni projektu, Janusz Marek, kurator ds. teatru i tańca w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski oraz Sandra Wilk, niezależna dziennikarka, krytyk tańca. Do projektu zostały także zaproponowane produkcje C/U. Zobaczymy spektakle zarówno twórców warszawskich, którzy na stałe tu mieszkają i pracują, jak i artystów, którzy tworzą zagranicą. Gościem WST będzie także środowisko młodych trójmiejskich artystów.

Warszawską Scenę Tańca 2013 otworzy spektakl Anity Wach "Oops", który powstał we współpracy ze słoweńskim reżyserem Bojanem Jablanovecem (Teatr Via Negativa), a uznany został przez Redaktora Naczelnego miesięcznika "TEATR" za najlepszy spektakl tańca w sezonie 2011/2012 r. W ramach WST także w kwietniu, pojawi się Thomas Lehmen, niemiecki choreograf, który słynie z niekonwencjonalnych projektów. Tym razem przygotowuje objazd motorem po krajach Europy i Azji, w których oferuje "A Piece for You" dla jednego artysty z danego kraju. Owoce tej współpracy mają szansę zobaczyć widzowie. Zaprezentuje się także Pink Mama Theatre, prowadzony przez Sławka Bendrata w szwajcarskim Bernie. Jest to grupa tancerzy polskich, niemieckich i francuskich, którzy wspólnie przygotowali spektakl "Freaks" na temat tożsamości i zderzenia tradycji baletu z tańcem współczesnym. Będziemy mogli także zobaczyć spektakl Izabeli Chlewińskiej "Tralfamadoria", którego nazwa została zaczerpnięta z powieści Kurta Vonneguta "Rzeźnia Numer Pięć". Jeden wieczór będzie dedykowany młodym, ale wyrazistym artystom z Gdańska. Magdalena Jędra oraz Anna Steller, znane z Good Girl Killer, pokażą samodzielne performensy. Ponadto premiera w wykonaniu Karola Tymińskiego, jednego z najbardziej uzdolnionych tancerzy młodego pokolenia, który jest artystą międzynarodowej sieci APAPnet (Advancing Performing Art Project), tegoroczny stypendysta programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego "Młoda Polska". W tym roku pokaże na WST spektakl "BEEP", który powstawał na rezydencji w Berlinie, Zagrzebiu i Warszawie.

Dokładny Program dostępny na stronach:

http://www.facebook.com/WarszawskaScenaTanca

www.cialoumysl.pl

Partner projektu w 2013: Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski

WST realizowana jest w ramach przyznanej 3-letniej dotacji Miasta st. Warszawa oraz dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

(-)
Materiał Organizatorów
2 kwietnia 2013

Książka tygodnia

W trzech zdaniach. Notatki z lat 2018-2019
Wydawnictwo Universitas
Krzysztof Orzechowski

Trailer tygodnia

„Viva La Mamma" - reż....
Roberto Skolmowski
„Viva La Mamma" - reż. Roberto Skolmo...