W maju w teatrze

W najbliższy weekend aktorzy zagrają komedię – „Ożenek” Mikołaja Gogola wyreżyserowany przez Piotra Cieplaka, na który będzie można kupić także bilet w wyjątkowej cenie. 12 maja legnicki teatr, podobnie jak wiele innych scen w Polsce, świętował będzie Dzień Teatru Publicznego.

Entuzjastycznie przyjęty monodram Magdy Drab obejrzeć będzie można dwukrotnie na Scenie na Strychu.

W maju po dziewięciu latach legnicki teatr wznawia „Hamleta" w reżyserii Krzysztofa Kopki i inscenizacji Jacka Głomba. Spektakl grany będzie w tym samym miejscu, w którym wystawiono go premierowo wiosną 2001 roku. Legnickimi Hamletami byli: Tomasz Kot, Tomasz Radawiec, Radosław Krzyżowski.

Najmłodsi widzowie wyruszą w drogę razem z piękną Parysadą, by zdobyć Górę-Cmentarnicę, a tym samym - trzy dziwy (dąb-samograj, struga-złotosmuga, ptak Bulbulezar).

„Baśni o pięknej Parysadzie i o ptaku Bulbulezarze" Bolesława Leśmiana z dużą dozą mądrego humoru, legniccy aktorzy zagrają także w pierwszą niedzielę czerwca.

Warto zobaczyć także na "Inne historie miłosne" Luciana Teodorovici - jedenaście opowiadań z męskimi narratorami, spotkanie z autorem i tłumaczką książki.

Cały repertuar na maj 2018r: 

9 maja, środa, godz. 18.00
Promocja książki Luciana Teodorovici
"Inne historie miłosne"

"Inne historie miłosne" to powieść o różnych obliczach niespełnionego uczucia. Autor wciąga czytelnika w nieoczywistą grę, której elementami są: zdrada i niespełnienie, żądza i zazdrość, a także bolesne wspomnienie pierwszego miłości. Kolejne ciągi wypadków i zwroty akcji przeplatają się w zaskakujący sposób, pozwalając nam spojrzeć na miłość z różnych perspektyw: z cygańskiego obozu i współczesnego blokowiska, z morskich głębin i wioski, w której diabeł mówi dobranoc.
Od premiery w Rumunii w 2009 roku Inne historie miłosne zostały przetłumaczone na język włoski, bułgarski, francuski i angielski. Jedno z opowiadań zbioru, Wyprawa po gęsi, opublikowano w uznanej amerykańskiej antologii „Best European Fiction 2011".

Autor Lucian Dan Teodorovici (ur. 1975) to wybitny rumuński pisarz, reżyser teatralny, scenarzysta filmowy i telewizyjny, mający na koncie kilka głośnych powieści i zbiorów opowiadań. Przekłady jego książek wydano w Bułgarii, Egipcie, Hiszpanii, Macedonii, Niemczech, Polsce, USA, Wielkiej Brytanii, we Francji i Włoszech oraz na Węgrzech.

Polskie wydanie powieści Teodoroviciego Matei Brunul – rumuńskiej Książki Roku 2011, obsypanej tam wszelkimi możliwymi nagrodami – w przekładzie Radosławy Janowskiej-Lascar (Wydawnictwo Amaltea 2014) zostało nominowane do finału Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus 2015 i otrzymało Nagrodę Czytelników im. Natalii Gorbaniewskiej.

Caffe Modjeska
Wstęp wolny
Org,. Teatr Modrzejewskiej w Legnicy

11 maja, piątek, godz. 19.00

12 maja – spektakl w ramach Dnia Publicznego w Polsce, sobota, godz.19.00

Sprzedaż biletów w cenie 300 groszy na spektakl 12 maja odbędzie się wyłącznie w sobotę 12 maja w kasie teatru w godzinach 10.00 -12.00

Spektakl „Ożenek"
Klasyczna, nieustająco śmieszna komedia – we współczesnych realiach. Damsko-męskie zderzenie osobowości aktorskich. Jeden z najzabawniejszych spektakli ostatnich sezonów, niepozbawiony jednak chwili koniecznej zadumy nad skomplikowanymi relacjami między mężczyzną a kobietą.

Spektakl grany w ramach akcji „Bilet za XXX groszy", organizowanej przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie z okazji Dnia Teatru Publicznego.

Artyści zdają się tworzyć jeden teatralny organizm, znakomicie ze sobą współpracują na scenie, wspierają się nawzajem i inspirują. [...] Z wielką satysfakcją podziwiałem znakomite role starych znajomych. Pozostali aktorzy byli równie świetni. Każdy proponował wyrazistą i pomysłową postać. [...]. Ożenek został bowiem uwspółcześniony i wzbogacony o pokaźną kolekcję postaci kobiecych. Dzięki temu zabiegowi cały zespół mógł wziąć udział w przedstawieniu.
Mirosław Kocur, Teatralny.pl

Scena Gadzickiego
Spektakl gramy także: 9, 10 i 11 maja o godzinie 11.00
Bilety na spektakl 30 zł i 25 zł oraz 300 gr - na spektakl 12 maja w ramach akcji Instytutu Teatralnego: sprzedaż biletów w cenie 300 groszy na spektakl 12 maja odbędzie się wyłącznie w sobotę 12 maja w kasie teatru w godzinach 10.00 -12.00
Org. Teatr Modrzejewskiej w Legnicy

13 i 25 maja (niedziela, piątek), godz.19.00
Monodram Magdy Drab „Curko Moja Ogłoś To – rytmizowany biuletyn z wystawy Marii Wnęk"

Malarka Maria Wnęk (1922-2005) nie była absolwentką akademii ani uczennicą wielkich mistrzów palety. Ukończyła zaledwie cztery klasy, w rodzinnej wsi uważano ją za osobę niespełna rozumu. Jako malarka zadebiutowała dopiero po czterdziestce. Twierdziła, że malować każe jej sam Bóg, którego gorliwie czciła od najmłodszych lat. Jej ekspresyjne obrazy – przedstawiające głównie świętych, a na rewersach zawierające przesłanie artystki do świata – znajdują się dziś w najważniejszych galeriach sztuki art brut na całym świecie.

Curko moja, ogłoś to – rytmizowany biuletyn z wystawy Marii Wnęk to sztuka, która mówi zarówno o niezwykłej postaci, jak i o świecie, który jej się przygląda, o wyobcowaniu i wyobraźni, o prawdziwej sztuce i o tym, jak ją postrzegamy.

Monodram przygotowany w łódzkim Teatrze Zamiast został zakwalifikowany do finału 1. Konkursu na Najlepszy Spektakl Teatru Niezależnego „The Best OFF" (2018).

Przepełnione emocjami kameralne przedstawienie to niemal brutalna (choć niepozbawiona humoru zaprawionego szyderstwem, ale też lirycznego ciepła i wzruszenia) opowieść o zderzeniu światów. Na oczach widzów szczera, nawet śmieszna, ale naturalna naiwność ludowej malarki konfrontowana jest z protekcjonalnym poczuciem wyższości odbiorców jej sztuki, którzy pod maską wielkomiejskiej kultury kryją pogardę dla dzieł i ludzi gorszego, bo wsiowego sortu. [...]Z podziwem patrzyłem na perfekcyjnie wymyślony, wyreżyserowany i zagrany spektakl. Na sprawność aktorki, która niczym kameleon zmienia skórę wcielając się w kolejno odgrywane postaci.
Grzegorz Żurawiński, @kt – Legnicka Gazeta Teatralna

Scena na Strychu, Teatr, Rynek 39
Bilety 25 zł
Org. Teatr Modrzejewskiej w Legnicy

29 i 30 maja, wtorek, środa, godz. 11.00
Spektakl dla dzieci „Baśń o pięknej Parysadzie i o ptaku Bulbulezarze"

Ta jedna z Klechd sezamowych Bolesława Leśmiana, opartych na Księdze tysiąca i jednej nocy, łączy tajemniczą atmosferę Orientu z nieposkromioną wyobraźnią wielkiego polskiego poety. Bohaterką opowieści jest rozkapryszona księżniczka, która dla błahej zachcianki wyprawia braci w nadzwyczaj niebezpieczną podróż. Kiedy jednak ulegają złym mocom i zostają obróceni w kamień, w Parysadzie budzi się odwaga i gotowość do poświęceń: rusza na ratunek, nie zważając na jakiekolwiek przeszkody. Czy zdoła ocalić ukochanych braci i dowiedzieć się, co tak naprawdę jest w życiu ważne?

„Baśń" to żart na żarcie. [...] Spektakl jest pełen takich figli. Podejrzewam, że ich wymyślanie musiało sprawić reżyserowi Bartoszowi Turzyńskiemu oraz reszcie twórców „Baśni o pięknej Parysadzie i o ptaku Bulbulezarze" sporą radochę. Ich wysiłek nie poszedł na marne, o czym świadczą spontaniczne salwy śmiechu, które wydawała widownia podczas premiery. Co ciekawe, dorośli rechotali równie głośno jak dzieci, choć niekoniecznie w tych samych momentach.

Piotr Kanikowski, 24legnica.pl

Scena Gadzickiego
Bilety 25 zł i 20 zł
Org. Teatr Modrzejewskiej w Legnicy

18, 19 (Spektakl Galowy) i 20 maja, piątek, sobota, niedziela, 26 i 27 maja
sobota, niedziela
godz. 19.00

Spektakl „Hamlet, Książę Danii"

Powraca jeden z najbardziej intrygujących tytułów w repertuarze i jedno z największych dzieł w historii dramatu. Legnicki Hamlet, pokazywany w wielu miastach Polski, a także w czeskiej Pradze, został w swoim czasie uznany za „teatralną perłę", jeden z najciekawszych spektakli szekspirowskich Dolnego Śląska i Polski. W nowej obsadzie zyska nowe oblicze i energię, pozostając zarazem tą samą inscenizacją – spektaklem „twardym", „dotkliwym i niewygodnym", wyrazistym i pełnym emocji, siłą bezlitosnej metafory opisującym współczesność. Widzowie muszą się przygotować na sceny pełne ognia, walki, muzyki, ale także na wątpliwości czy liryzm. Na nowo ożyje także jedyna w swoim rodzaju przestrzeń Sceny na Nowym Świecie, stając się tym razem zrujnowanym Elsynorem, światem po wielkiej katastrofie, który jest „kością wyłamaną w stawie" i gdzie w brutalny sposób trzeba przejąć władzę, by przywrócić normy.

W inscenizacji Jacka Głomba i Krzysztofa Kopki Hamlet rozgrywa się na ruinach cywilizacji, jego bohaterowie próbują z trudem budować na gruzach własny świat. Ten Hamlet na ruinach jest równie dotkliwy i niewygodny jak sala, w której go grają. Dworskie intrygi stają się brutalną walką o przetrwanie w surowym, wypalonym świecie. Sztuka naznaczania przestrzeni udawała się dotąd tylko współczesnym artystom plastykom, którzy tworzyli swoje prace na blokach, drzewach, a nawet na niebie. W Legnicy teatr poszedł w ślady sztuk wizualnych i zaanektował dla swych celów ruiny. Jest coś symbolicznego w tej przeprowadzce z mieszczańskiego, wykładanego aksamitem budynku legnickiego teatru do murów, na których wypisana jest historia ostatniego stulecia. To teatr po XX wieku. (Roman Pawłowski, „Gazeta Wyborcza")

Oglądamy Hamleta po przełomie, który przeorał konstrukcję społeczną duńskiego królestwa; właśnie zaczynają odtwarzać się struktury, trwa wyścig po władzę, wpływy, pozycję, wejście do elit. Na koronę mają chrapkę wszyscy: Klaudiusz, Hamlet, Poloniusz, Laertes; w końcu wpada w ręce Horacja nieomal bez wysiłku, jeśli nie liczyć paru trupów, w tym przypadkowej ofiary Ofelii. Ten twardy Hamlet wpisuje się w wyrazisty program teatru prowadzonego w Legnicy przez Jacka Głomba. (Jacek Sieradzki, „Polityka")

Spektakl gramy także: 17, 18, 23, 24, 25 maja o godz. 11.00
Scena na Nowym Świecie, ul. Nowy Świat 19
Bilety 35 zł i 28 zł
Org. Teatr Modrzejewskiej w Legnicy

(-)
Materiał Teatru
9 maja 2018

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia

Ballady i romanse
Gabriel Gietzky
Cóż może być bardziej romantycznego, ...