W Malarni

"Ene due rike fake" - reż. Joanna Grabowiecka - Teatr Polski w Poznaniu

Dramat „Ene due rike fake” Marzeny Matuszak otrzymał nagrodę główną (ex aequo) w szóstej edycji konkursu dramaturgicznego Metafory Rzeczywistości 2013; w związku z tym został skierowany do pełnej produkcji scenicznej i znalazł się w repertuarze Teatru Polskiego w Poznaniu.

Alicja, Marysia i Lala mieszkają razem. Poznajemy je w szczególnym momencie, kiedy wyrządzona im w dzieciństwie krzywda domaga się zemsty. Z trzech ofiar zamieniają się w zbuntowane wojowniczki, by rozliczyć swoich oprawców z popełnionych wobec ich ciała, umysłu i duszy przestępstw. Egzekwowanie wyroku nie przewiduje żadnego aktu ułaskawienia. Kobiety-dzieci są bezlitosne. Chcą raz na zawsze posprzątać swoje życie, wyciąć, unicestwić to, co dotyczy złej przeszłości i, być może, zacząć wszystko od nowa.

Robią to przy pomocy najlepiej im znanego języka dziecięcych wyliczanek, gier i zabaw. Powaga miesza się tu z groteską, czarnym humorem, ironią, zabawą z konwencją. Bezkompromisowy tekst, bogactwo popkulturowych tropów, niejednoznaczność postaci, duża doza improwizacji i performatywny charakter sprawiają, że spektakl każdego wieczoru będzie rozwijał się w sposób nieprzewidywalny, zarówno dla widzów, jak i dla aktorów.
Na naszych oczach Alicja, Marysia i Lala przejdą proces inicjacji. Dojrzeją.

Joanna Grabowiecka

Prapremiera „Ene due rike fake" Marzeny Matuszak w reżyserii Joanny Grabowieckiej odbyła się 29 grudnia 2013 w Malarni; Kolejne spektakle: 11, 12 stycznia, godz. 17.00, 14, 15 stycznia, godz. 19.00, 16, 22, 23 lutego, godz. 17.00. Bilety w cenie 40 i 30 zł dostępne są w kasie Teatru (tel.: 61 852 05 41, 61 852 56 28, e-mail: rezerwacja@teatr-polski.pl).

(-)
Materiał Teatru
10 stycznia 2014

Książka tygodnia

Biała jak mleko, czerwona jak krew
Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Alessandro D'Avenia

Trailer tygodnia

Romans wschodni
Victoria Vatutina i Olga Bilas
Koncert spina w harmonijną całość kla...