W niedzielę gala wręczenia statuetki

12. Conrad Festival 2020

Gala wręczenia statuetki odbędzie się w najbliższą niedzielę – 25 października o godz. 20:00 – podczas Festiwalu Conrada. W tym roku będzie to wydarzenie wyjątkowo - odbędzie się online za pośrednictwem platformy PLAY KRAKÓW oraz mediów społecznościowych. Natomiast do północy 24 października internauci mogą oddawać głosy na najlepszy debiut prozatorski za pośrednictwem strony internetowej www.conradfestival.com.

W gronie nominowanych do Nagrody Conrada za debiut prozatorski 2019 r. znalazły się: Dorota Brauntsch i jej "Domy bezdomne" (Dowody na Istnienie), laureatka tegorocznej Nike Publiczności Joanna Gierak-Onoszko i "27 śmierci Toby'ego Obeda" (Dowody na Istnienie), Barbara Klicka z powieścią "Zdrój" (W.A.B.), Dorota Kotas z powieścią "Pustostany" (Niebieska Studnia) oraz laureatka 15. Nagrody Literackiej Gdynia w kategorii esej Urszula Zajączkowska z książką "Patyki, badyle" (Marginesy).

- W tym roku kapituła Nagrody Conrada miała łatwiejsze zadanie niż w latach ubiegłych, gdyż pojawiło się dużo świetnych debiutów w różnych rejestrach prozy, którą nagradzamy. Z tego też względu miała zarazem zadanie trudniejsze, gdyż poziom tych pierwszych książek autorskich był bardzo wysoki i wyrównany. Każda z wybranych przez nas autorek ma coś ważnego do powiedzenia i bardzo nas to cieszy. Młoda polska literatura ma się całkiem nieźle – uzasadnia wybór Michał Paweł Markowski, dyrektor artystyczny festiwalu i przewodniczący kapituły Nagrody Conrada.

Nominowane autorki wskazała kapituła w składzie: Michał Paweł Markowski (przewodniczący), Urszula Chwalba, Inga Iwasiów, Grzegorz Jankowicz, Krzysztof Koehler, Zofia Król, Michał Nogaś oraz Joanna Szulborska-Łukaszewicz (sekretarz). Zdobywczyni wyróżnienia otrzyma 30 tys. zł, zostanie też nagrodzona miesięcznym pobytem rezydencjalnym w Krakowie oraz kampanią promocyjną zwycięskiej książki na łamach "Tygodnika Powszechnego".

- Przyznawana od 2015 r. Nagroda Conrada wyróżnia się wśród polskich laurów literackich tym, że skierowana jest wyłącznie do debiutantów. Kreując nowe głosy w polskiej literaturze, zachęca wydawców do podejmowania ryzyka wydawniczego – mówi Izabela Błaszczyk, dyrektor KBF. - Czytelnikom zaś zwraca uwagę na twórczość debiutantów, zachęcając do sięgnięcia po książki autorów o jeszcze nieugruntowanej pozycji na rynku wydawniczym. W tym roku dostaliśmy ponad 70 zgłoszeń! To tylko udowadnia, że z roku na rok debiutów jest coraz więcej – dodaje Urszula Chwalba, dyrektor wykonawczy Festiwalu Conrada.

Gala Nagrody Conrada odbędzie się w niedzielę 25 października o godz. 20:00. Podczas wydarzenia laureatce zostanie wręczona statuetka. Jednak wcześniej posłuchamy dwóch niezwykłych wykładów mistrzowskich. Najpierw swój odczyt wygłosi nagradzana na całym świecie pisarka pochodzenia turecko-brytyjskiego i jednocześnie najbardziej poczytna autorka o tureckich korzeniach Elif Shafak. Pisarka jest feministką, obrończynią praw kobiet, osób LGBT oraz wolności słowa. Tuż po niej głos zabierze Andrzej Leder – filozof i profesor w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN.

Dotychczasowe laureatki Nagrody Conrada to: Liliana Hermetz za książkę "Alicyjka" (Nisza 2015), Żanna Słoniowska za książkę "Dom z witrażem" (Znak Literanova 2016), Anna Cieplak za książkę "Ma być czysto" (Krytyka Polityczna 2017), Weronika Gogola za książkę "Po trochu" (Książkowe Klimaty 2018) i Olga Hund za książkę "Psy ras drobnych" (Korporacja Ha!art 2019).

Swoje głosy można oddać na www.conradfestival.pl.

Galę można obejrzeć na www.playkrakow.com, w mediach społecznościowych festiwalu i "Tygodnika Powszechnego" oraz na YouTubie KBF.

Nagroda Conrada jest częścią miejskiego programu wsparcia debiutów Krakowa Miasta Literatury UNESCO i stanowi wspólne przedsięwzięcie Miasta Krakowa, KBF, Instytutu Książki oraz Fundacji Tygodnika Powszechnego.

(-)
Onet.Kultura
21 października 2020

Książka tygodnia

Czescy ekspresjoniści
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Jindřich Chalupecký

Trailer tygodnia