W niedzielę poznamy zwycięzców Konfrontacji

44. Opolskie Konfrontacje Teatralne /„Klasyka Żywa"

"Garbus", sztuka Sławomira Mrożka, otworzyła konkursowy maraton w ramach 44. Opolskich Konfrontacji Teatralnych - Klasyka Żywa.

Opolski festiwal klasyki to największe tego typu wydarzenie w Polsce. Publiczność zobaczy w sumie siedem przedstawień konkursowych - najlepszych w polskich teatrach inscenizacji narodowej klasyki. Już po raz trzeci opolskie Konfrontacje powiązane są ściśle z trwającym przez cały rok konkursem "Klasyka Żywa". Po obejrzeniu 38 przedstawień z całej Polski, Komisja Artystyczna do finału konkursu, który odbędzie się w Opolu, wybrała najlepszych siedem, które w ramach OKT będą walczyć o nagrody.

W programie - oprócz inauguracyjnego "Garbusa" jest jeszcze: "Wykład" Mickiewicza z Teatru Wierszalin, "Śmierć białej pończochy" Pankowskiego z Teatru Wybrzeże w Gdańsku, "Ferdydurke" Gombrowicza z teatru w Radomiu, "Pana Tadeusza" Mickiewicza z Teatru Nowego w Poznaniu, "Zemstę" Fredry z rzeszowskiej "Maski".

Festiwal zakończy w niedzielę, 14 kwietnia "Beniowski. Ballada bez bohatera" z Teatru Nowego w Poznaniu. Po tym przedstawieniu jury ogłosi werdykt.

Konkurs i zmagania o nagrodę główną im. Wojciecha Bogusławskiego to najważniejsze wydarzenie festiwalu, ale organizatorzy zaplanowali też wiele innych atrakcji.

Jedną z nich jest "klasyka czytana" - performatywne prezentacje klasycznych dramatów. Grupa Miłośników Teatru, amatorów pracujących pod opieką aktora Leszka Malca podjęła się wyreżyserowania między innymi "Drugiego pokoju" Herberta (niedziela) i "Emigrantów" Mrożka - dziś uznawanych już za klasykę polskiej dramaturgii (sobota).

Opolskie Konfrontacje Teatralne oraz konkurs "Klasyka Żywa" organizowane są we współpracy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytutem Teatralnym w Warszawie. Koszt OKT -współfinansowanych przez samorząd województwa opolskiego to ponad 700 tys. zł. Bilety na wszystkie spektakle zostały już wyprzedane.

Iwona Kłopocka
Nowa Trybuna Opolska
11 kwietnia 2019

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia