W niedzielę premiera u Jaracza
"Iwona, księżniczka Burgunda" - reż. Agata Duda-Gracz - Teatr im. Stefana Jaracza w Łodzi"Iwona, księżniczka Burgunda" Witolda Gombrowicza w reż. Agaty Dudy-Gracz to pierwsza w 2014 roku premiera, na którą w niedzielę zaprasza Teatr im. Stefana Jaracza.
Spektakl grany będzie na Dużej Scenie Teatru.
"Iwona, księżniczka Burgunda" to pierwszy dramat Witolda Gombrowicza, który drukiem ukazał się w 1938 roku w piśmie "Skamander". Polska prapremiera sztuki miała miejsce jesienią 1957 roku w Teatrze Dramatycznym w Warszawie.
Jak przypomina Anna Zgoda z teatru, spektakl opowiada o następcy tronu księciu Filipie, który na przekór konwenansom, postanawia ożenić się z Iwoną, dziewczyną mało interesującą, milczącą i dość niemrawą. Jego kierowany kaprysem wybór napotyka opór całego dworu i determinuje ciąg nieprzewidzianych sytuacji.
"Iwona budzi wyrzuty sumienia, nienawiść, agresję. Samo jej istnienie prowokuje do coraz głupszych, wstydliwych zachowań, wydobywających na światło dzienne i demaskujących ludzkie słabości" - mówi Zgoda.
Atrakcją spektaklu ma być muzyka na żywo wykonywana przez Maję Kleszcz i Wojciecha Krzaka. Zamiast rozbudowanej scenografii na scenie pojawiają się tylko krzesła. W przedstawieniu wystąpią: Iwona Dróżdż-Rybińska, Katarzyna Cynke, Milena Lisiecka, Ireneusz Czop, Mariusz Jakus, Hubert Jarczak, Marcin Korcz, Krzysztof Wach, Marcin Włodarski.
Agata Duda-Gracz jest reżyserem i scenografem; ukończyła reżyserię na krakowskiej PWST. Zrealizowała kilkadziesiąt spektakli w teatrach dramatycznych i operowych w m.in. Zakopanem, Krakowie, w Teatrze Polskim we Wrocławiu, w Kaliszu, Warszawie i Łodzi. W tym ostatnim mieście m.in. "Według Agafii" na motywach "Ożenku" Mikołaja Gogola w Teatrze Jaracza.
Witold Gombrowicz (1904-1969) to jeden z najwybitniejszych pisarzy polskich XX wieku - prozaik, dramaturg i eseista. Debiutował zbiorem opowiadań psychologiczno-fantastycznych "Pamiętnik z okresu dojrzewania" w 1933 roku. Jest autorem takich utworów m.in. "Ferdydurke", "Ślub", "Trans-Atlantyk", "Pornografia" i "Kosmos". Jego utwory były przekładane na języki obce oraz inscenizowane w wielu teatrach na świecie.
Teatr im. Stefana Jaracza w Łodzi jest jednym z najstarszych teatrów w kraju. Powstał jako stała scena polska w 1888 roku z inicjatywy Łucjana Kościeleckiego. Pracowali w nim m.in. Aleksander Zelwerowicz, Leon Schiller, Stanisława Wysocka, Karol Adwentowicz, Stefan Jaracz, Bolesław Leśmian, Władysław Krasnowiecki, Ludwik Solski, Juliusz Osterwa, Lidia Zamkow, Janusz Warmiński, Jerzy Grzegorzewski. Na tej scenie występowali m.in. Andrzej Łapicki, Aleksander Bardini, Jadwiga Chojnacka, Jacek Woszczerowicz czy Zofia Mrozowska.