W nowej odsłonie.

"Ożenek" - reż. Piotr Dąbrowski - Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku

W najbliższy weekend Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku zaprasza na „Ożenek" Mikołaja Gogola w nowej odsłonie. Spektakl powraca na deski teatru na specjalne życzenie widzów. Do obsady przedstawienia dołączył Andrzej Mastalerz – znany i ceniony aktor Teatru Powszechnego im. Zygmunta Hübnera w Warszawie.

„Ożenek" to jedna z najznakomitszych komedii z kanonu literatury światowej i najbardziej znane dzieło Gogola – obok „Rewizora" i „Martwych dusz". To pierwsza rosyjska komedia obyczajowa, traktująca o niezrealizowanych zamiarach, która uczyniła pierwszoplanowymi postaciami nie arystokratyczne środowisko, oddające się miłostkom i flirtom, lecz całkiem pospolite kupiectwo.

Główna bohaterka sztuki, niemłoda już Agafia Tichonowna, za namową swatki, Fiokły, postanawia podnieść swoją pozycję społeczną poprzez właściwy ożenek z przedstawicielem wyższej sfery. Aby zrealizować to małżeństwo z rozsądku, przez mieszczański dom Agafii przewija się korowód kandydatów do jej ręki. Gogolowskie postacie w tej obyczajowej komedii nakreślone są z mistrzowską przenikliwością oraz potężną dawką humoru i satyry.

Spektakl powraca na dużą scenę Teatru po licznych prośbach widzów. Do obsady spektaklu dołączył Rafał Olszewski – z zespołu Teatru Dramatycznego, a także jeden z najbardziej utalentowanych polskich aktorów – Andrzej Mastalerz, absolwent Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie, Filii we Wrocławiu (1990). Grał w: Teatrze im. Jaracza w Łodzi, Teatrze Studio w Warszawie, a od 2012 roku związany jest z Teatrem Powszechnym im. Zygmunta Hübnera w Warszawie.

Na swoim koncie ma wielu ról teatralnych, także w Teatrze Telewizji, oraz filmowych. Nominowany do Feliksów Warszawskich, w kategorii najlepsza drugoplanowa rola męska, za rolę Pantalone w spektaklu „Sługa dwóch panów" (reż. Rimas Tuminas). Wyróżniony przez Miesięcznik Teatr w dorocznym podsumowaniu sezonu z cyklu „Najlepszy, najlepsza, najlepsi" za najlepszą rolę męską w sezonie 2011/2012 w „Nieskończonej historii" (reż. Piotr Cieplak). Za rolę Adama, w tym samym przedstawieniu, aktor otrzymał również nagrodę w Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej. Na ekranie zadebiutował w głośnym „Krótkim filmie o zabijaniu" w reżyserii Krzysztofa Kieślowskiego. Współpracował m.in. z Agnieszką Holland („Europa Europa", „W ciemności"), Władysławem Pasikowskim („Kroll", „Pokłosie") oraz Lechem Majewskim („Angelus", „Wojaczek"). Nagrodzony na Ogólnopolskim Festiwalu Sztuki Filmowej Prowincjonalia za najlepszą rolę męską w filmie „Ewa" (reż. Adam Sikora).

Bilety na weekendowe spektakle są jeszcze dostępne w Kasie Teatru (czynna od godz. 14.00 do 20.00) oraz na www.dramatyczny.pl/bilety. Przy zakupie minimum trzech biletów normalnych, widzowie otrzymają wszystkie w cenie biletów ulgowych.

Iwona Danilewicz
Niebywałe Suwałki
14 kwietnia 2017
Portrety
Piotr Dąbrowski

Książka tygodnia

Biała jak mleko, czerwona jak krew
Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Alessandro D'Avenia

Trailer tygodnia

Romans wschodni
Victoria Vatutina i Olga Bilas
Koncert spina w harmonijną całość kla...