W Nowym debata wokół "Lubiewa"

"Lubiewo" - reż: Piotr Sieklucki - Teatr Nowy w Krakowie

17 marca Teatr Nowy zaprasza na debatę "Geje polscy - od PRL-u do IV RP i współcześnie" z udziałem Piotra Pacewicza, Marty Konarzewskiej i Jacka Kochanowskiego.

"Ja im nie zabraniam demonstracji, jeśli będą je robić jako obywatele, a nie jako homoseksualiści"
Lech Kaczyński, wypowiedź na temat warszawskiej Parady Równości z 2007 roku

Punktem wyjścia do rozmowy będzie spektakl "Lubiewo" na podstawie powieści Michała Witkowskiego.

Patrycja i Lukrecja to dwie podstarzałe cioty, które wychowane w heroicznych czasach PRL-u, przyzwyczajone do potajemnych schadzek w parkach, romantycznych związków z radzieckimi żołnierzami i nieustannych polowań na heteroseksualnych mężczyzn do homoseksualnego domu III RP nigdy nie trafiły.

Historia Patrycji i Lukrecji, bohaterek "Lubiewa" Michała Witkowskiego stanie się dla nas punktem wyjścia do rozmowy na temat tożsamości polskich homoseksualistów. Czy w Polsce istnieje jednorodne środowisko gejowskie? Jakie są dla niego mity założycielskie i czy wykształcony został jego specyficzny język, sposób bycia. Jak zmieniała się otwartość polskiego społeczeństa na homoseksualizm? Czy wiecej wolności homoseksualiści odczuwali w PRL-u czy w wolnej Polsce. I wreszcie, jakie zasługi dla środowiska gejowskiego mają w Polsce Radio Maryja, Roman Giertych i Stowarzyszenie Piotra Skargi.

W spotkaniu udział wezmą: Marta Konarzewska i Piotr Pacewicz (autorzy książki pt. "Zakazane miłości") oraz Jacek Kochanowski (Uniwersytet Warszawski); spotkanie poprowadzi Tomasz Kireńczuk.

Data spotkania: 17 marca 2011

Miejsce spotkania: teatr nowy, ul. Gazowa 21

Godz. : 20.45, po spektaklu "Lubiewo"

(-)
Materiały Teatru
19 marca 2012

Książka tygodnia

Trening fizyczny aktora. Od działań indywidualnych do zespołu
Wydawnictwo Biblioteki PWSFTviT
Rodowicz Tomasz, Jabłońska Małgorzata, Toneva Elina

Trailer tygodnia