W okowach systemu

"Chłopiec malowany" - reż. Piotr Ratajczak - Teatr Polski w Poznaniu

Minęło zaledwie kilka tygodni od rozwiązania Konkursu Dramaturgicznego "Metafory rzeczywistości", a w sobotę w Malarni Teatru Polskiego prapremiera sztuki-laureatki, którą jest "Chłopiec malowany" Piotra Rowickiego

- Staram się znaleźć w tekście Piotra Rowickiego to, co mnie interesuje - mówi Piotr Ratajczak, reżyser przedstawienia. - Dla mnie jest to dramat o systemie. Każdy z nas tkwi w jakimś systemie myślowym, jakkolwiek go nie nazwiemy. Ale my nazywamy go konglomeratem polskim, narodowym, patriotycznym, ojczyźnianym, katolickim, patriarchalnym... Nie ma z niego ucieczki. Kluczową dla nas - realizatorów jest postać matki. W takim systemie rola kobiety jest ściśle określona i narzucona. Ta matka próbuje się z tej swojej roli społecznej wyrwać. Niestety, każda taka próba skazana jest na niepowodzenie i jak sądzę, przetrwa jeszcze pewnie wiele pokoleń.

Piotr Ratajczak twierdzi, że najważniejsze jest to, co dzieje się między aktorami i między aktorami a publicznością. Nie będzie wielkiej scenografii, tylko zostanie wykorzystana instalacja grupy Mixer.
Reżyser mówi otwarcie, że koncept spektaklu zrodził się w zasadzie już podczas warsztatów w Będlewie, zanim jeszcze zapadł werdykt, konkursu. W trakcie prób przed premierą wspólnie z dramaturgiem Janem Czaplińskim dokonał tylko nieznacznych korekt tekstu.

W przedstawieniu zobaczymy w roli Matki Barbarę Krasińska, w roli żołnierzy - Michała Kaletę i Piotra B. Dąbrowskiego. Duchem będzie natomiast Paweł Siwiak. Ruch sceniczny przygotował Arkadiusz Buszko.

Stefan Drajewski
Polska Głos Wielkopolski
15 listopada 2010

Książka tygodnia

Trening fizyczny aktora. Od działań indywidualnych do zespołu
Wydawnictwo Biblioteki PWSFTviT
Rodowicz Tomasz, Jabłońska Małgorzata, Toneva Elina

Trailer tygodnia