W oparach tajemnic, spisków i sekretów

"Fanatycy prawdy '' - reż. Piotr Ratajczak - Teatr Ochoty im. Haliny i Jana Machulskich w Warszawie - 11 września 2022 roku

W ramach rozpoczęcia sezonu 2022/2023 miałam okazję zobaczyć próbę medialną spektaklu "Fanatycy prawdy – sztuki wartej uwagi że względu na tematykę a także jako wizualny pełen niepokoju mroczny obraz współczesnego tu I teraz który kreśli nam reżyser Piotr Ratajczak który opracował też muzykę do tego spektaklu.

Autorem oprawy wizualnej-kostiumów oraz scenografii jest Marcin Chland. Teorie spiskowe różne teorie i hipotezy dotyczące tajnych projektów rządowych chipów szczepionek przeciw Covid - 19 wreszcie masonerii i ufo są pretekstem do pokazania zachowań i lęków rozmaitych ludzi o różnej narodowości postawach wieku oraz zawodach takich jak : przedstawicielka jednej z popularnych partii politycznych znana piosenkarka przewodnik duchowy popularny yotuber autor poczytnego bloga. Wszyscy oni spotykają się w kręgu wokół ściętej czarnej piramidy schodkowej z której wydobywa się dym – opary niczym z paleniska antycznej wyroczni co wzmaga poczucie surrealnego niepokoju. Grupa ludzi ubrana w jednakowo czarne ale o różnym kroju kostiumy.

Obecna wszędzie czerń (kostiumy scenografia ) panuje niepodzielnie w przestrzeni gry otula wraz z oparami dymu wszystkich bohaterów – wspólnotę osób wierzących w ogólnoświatowy spisek. Lecz tylko owa wiara jest łącznikiem między nimi bo wszystko inne – postawy pozycje społeczne wydają się dzielić bohaterów co ujawniają dialogi między bohaterami debaty które są właściwie manifestami własnego subiektywnego poglądu na rzeczywistość własnych lęków i własnego monopolu na ostateczną prawdę które chcą zaprezentować tak jak w przypadku youtubera z milionem wyświetleń czy polityczki usiłującej przekonać potencjalnych wyborców do własnej partii co prowadzi do zwykłego niestety populizmu.

Skłania to do bardzo głębokiej refleksji nad kondycją współczesnego człowieka – jednostki wrażliwej na bodźce takie jak media wszechobecne informacje zanurzonej w świecie aktualnych wiadomości a jednak bardzo samotnej podatnej na lęki i zwątpienia przy jednoczesnym braku umiejętności porozumienia się i relacji w grupie co w konsekwencji prowadzi do braku umiejętności kolektywnej współpracy oraz nieporozumień co bardzo wyraziście przedstawiają postacie bardzo przekonująco zagrane przez Martynę Czarnecką Jana Litvinovitcha Agatę Łabno Filipa Orlińskiego Konrada Żygadło oraz Pawła Pabisiaka którzy swoją grą stworzyli postacie współczesne nie pozbawionych subtelnie humorystycznych akcentów w rezultacie powstało zaskakujące i do końca trzymające w napięciu przedstawienie które z pewnością warto zobaczyć.

Trzeba również podkreślić że spektakl jest koprodukcją Teatru Ochoty im. Haliny i Jana Machulskich i festiwalu Łódź Czterech Kultur.

Warszawa dn. 19 września 2022 roku
Próba medialna spektaklu :,Fanatycy prawdy '' w reżyserii Piotra Ratajczaka 6 września 2022 roku Teatr Ochoty im Haliny i Jana Machulskich w Warszawie
Prapremiera na festiwalu Łódź Czterech Kultur 11 września 2022 roku
Prapremiera warszawska 17 września 2022 roku

Joanna Dominika Ładyżyńska
Dziennik Teatralny Warszawa
21 września 2022
Portrety
Piotr Ratajczak

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia