W ostatni weekend lipca

3. Ulica Teatralna w Radomiu

W tym roku kolejna edycja Ulicy Teatralnej będzie odbywała się jedynie w ostatni weekend lipca. Na placu Jagiellońskim zobaczymy dwa wyjątkowe spektakle w wykonaniu warszawskich teatrów ulicznych.

Wraca Ulica Teatralna. Poprzednie edycje ulicznych teatralnych widowisk przyciągały tłumy. Plac Jagielloński płonął dosłownie już nieraz! W tym roku czeka nas trzecia odsłona Przeglądu Teatrów Ulicznych "Ulica Teatralna". Już wiemy, że podczas tegorocznych wakacji odbędzie się on w bardzo mocno ograniczonym zakresie, zobaczymy nie - tak jak dotychczas - kilka spektakli, a dwa, podczas weekendu - 29 i 30 lipca.

Zanurzymy się w świecie wody i morskich stworzeń

Początek będzie mocno widowiskowy! W piątek, 29 lipca, tuż po zmroku obejrzymy Teatr AKT i sztukę „In Blue". Możemy spodziewać się morskich stworzeń - wszystko zostanie osadzone w fantazyjnym świecie wody. Spotkamy nimfy, syreny, koniki wodne i inne baśniowe stwory. Pierwotna wersja spektaklu została bowiem przygotowana specjalnie na okazję Europe on Water Festival w Stambule – Europejskiej Stolicy Kultury. Spektakl ma dość lekką formę, łączy w sobie teatr pantomimy, taniec, cyrk i happening. Jak zapowiadają organizatorzy, razem z głównym bohaterem ruszymy w podróż do krainy wyobraźni.

Scenariusz, reżyseria i scenografia to wynik kreacji zespołowej. Kostiumy - Joanna Mikoszewska, światła - Adam Sztorc. Teatr Akt zaprezentuje się w składzie: Agnieszka Musiałowicz, Karolina Banaszek, Katarzyna Stefanowicz, Krzysztof Skarżyński, Marek Kowalski, Maciej Musiałowicz, Bartłomiej Kuźma.

Początek 29 lipca o godz. 21 na placu Jagiellońskim przed teatrem. Wstęp wolny.

Pantomima i poetyka snu

Drugi dzień Ulicy Teatralnej to występ Teatru Pantomimy „MIMO" z Warszawy. W sobotę, 30 lipca, zaprezentują sztukę "Piękne Nic". Będzie nieco mniej widowiskowo niż pierwszego dnia, ale równie interesująco.

Czeka nas spektakl osadzony w poetyce snu, wypełniony humorem, poezją ciała i odrobiną absurdu. W Radomiu wystąpią: Bartłomiej Ostapczuk, Olga Gąsowska (z udziałem Zuzanny Ziółek i Jana Duszy).

"Pokój, w nim bohater opowieści tkwiący w pętli czasu. Nic w tej przestrzeni nie jest tym, czym się początkowo wydaje. Okna, drzwi, ściany i przedmioty mają własny pomysł na obserwowane przez nas postaci. Czym jednak jest to miejsce? Co jest wspomnieniem, co rzeczywistością, a co tym, co dopiero ma nadejść? Dokąd, jako widzowie, zmierzamy w tej nieoczywistej, ruchowej komedii poza słowami? I czy problemy głównego bohatera nie wydają się nam dziwnie znajome?" - zapowiadają enigmatycznie organizatorzy.

Scenariusz, reżyseria - Bartłomiej Ostapczuk, muzyka - Przemysław Wojsław, scenografia - Dawid Wojtecki, kostiumy - Hultaj Polski, maski - Paulina Staniaszek.

Początek 30 lipca o godz. 21.00 na placu Jagiellońskim. Wstęp wolny.

Wydarzenie organizują Robert Stępniewski, dyrektor Ulicy Teatralnej i prezes Stowarzyszenia "Teatr Resursa" oraz Teatr Powszechny im. Jana Kochanowskiego w Radomiu.

Amanda Grzmiel
Gazeta Wyborcza Radom
20 lipca 2022
Wątki
Lato 2022

Książka tygodnia

Zdaniem lęku
Instytut Mikołowski im. Rafała Wojaczka
Piotr Zaczkowski

Trailer tygodnia