W otchłani uczucia

"Romeo i Julia" - reż. Henryk Adamek - Teatr Tespisa w Katowicach

Nie uszła mojej uwadze listopadowa premiera „Romea i Julii" gościnnie pokazana na deskach Sceny Malarni w Teatrze Śląskim Katowicach, a zrealizowana przez teatralnych maniaków ze Stowarzyszenia Teatralnego TESPIS. Na co dzień zajmują się wydawaniem portalu teatralnego, organizują konkursy, zrzeszają młodych krytyków z całej Polski, umożliwiając im bywanie na premierach i publikowanie recenzji teatralnych.

To ich chleb powszedni. Ale zamarzyło im się zostać producentami teatralnymi. Wymyślili, że zrealizują dwa spektakle teatralne z myślą o najmłodszych, których traktują niezwykle poważnie. Ale nie są to spektakle zwyczajne, tylko niezwykłe, bo oparte o sztuki Williama Szekspira! Nieprawdopodobne, ale jednak możliwe. Gdy dowiedziałem się o tym przedsięwzięciu od znajomej dziennikarki, nie dawałem temu projektowi szansy powodzenia. Szekspir dla dzieci? Nie uda się... A jednak!

„Romeo i Julia" adresowana w tym przypadku do trochę starszych odbiorców, nie do przedszkolaków tak jak wcześniejsza „Burza". I jak? Podobało mi się! Mimo dość poważnego okrojenia tekstu i postaci występujących w sztuce spektakl zachował ducha szekspirowskiej opowieści. Interesująca była przede wszystkim koncepcja wizualna, wysunięcie na pierwszy plan historii o młodych i uzupełnienie jej piosenkami oraz muzyką wykonywaną na żywo przez jednego z aktorów.

Myślę, że powstał interesujący spektakl adresowany dla starszych uczniów szkół podstawowych oraz gimnazjalistów, którzy zaczynają powoli dojrzewać, w ich ciałach buzują hormony, są niecierpliwi, może trochę boją się tego, co ich czeka. Przychodząc na „Romea i Julię" będą mielić okazję podejrzeć trochę innego świata. Kto wiem, może to, co zobaczą da im siłę, by w przyszłości bardziej walczyć o swoje? W każdym razie - drogie Panie Nauczycielki - weźcie swoich wychowanków na ten spektakl!

Łukasz Karkoszka
Portal Katowicki
20 grudnia 2014
Portrety
Henryk Adamek

Książka tygodnia

Tajemnicze dziecko
Wydawnictwo Media Rodzina
E.T.A. Hoffmann (Ernst Theodor Amadeus Hoffmann)

Trailer tygodnia