W pętach schizofrenii

"Jakob Lenz" - reż. Natalia Korczakowska - Opera Narodowa w Warszawie

Tapeta z sielskimi scenami w tle, ruchome podesty pokryte słomą - to natura, świat realny. Czarne geometryczne wieloboki, przesuwające się po scenie - to twory chorej wyobraźni bohatera. Tak w skrócie przedstawia się obraz stworzony przez reżyserkę Natalię Korczakowską i scenografkę Annę Met dla kameralnej opery Wolfganga Rihma "Jakob Lenz", kolejnej wystawionej w Operze Narodowej w cennym cyklu dzieł XX-wiecznych i współczesnych - Terytoria

Młodzieńcza opera niemieckiego kompozytora oparta jest na opowiadaniu Georga Büchnera dotyczącym postaci autentycznej, poety i dramaturga współczesnego Goethemu (i z nim zaprzyjaźnionego), którego zaczęła prześladować schizofrenia.

Muzyka, ostro dysonansowa, ale z nawiązaniami do protestanckich chorałów, ilustruje rozpad osobowości Lenza, dokonujący się podczas pobytu w wiejskim domu poczciwego pastora Oberlina, oraz całkowitą bezradność otoczenia wobec choroby umysłowej. Główne postaci muszą się wykazać zarówno kunsztem wokalnym, jak i aktorskim. Tu klasą dla siebie jest Holger Falk w roli tytułowej; świetnie partneruje mu Jacek Janiszewski jako Oberlin i Daniel Kirch jako przyjaciel Lenza Kaufmann. Całość sugestywnie prowadzi Wojciech Michniewski.

Dorota Szwarcman
Polityka
23 maja 2011

Książka tygodnia

Ale musicale! Złote stulecie 1918-2018
Wydawnictwo Marginesy
Daniel Wyszogrodzki

Trailer tygodnia