W poszukiwaniu doskonałości

"Ojciec" - reż. Agata Duda-Gracz - Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie

Agata Duda-Gracz znowu zaskoczyła, reżyserując na scenie krakowskiego Teatru im. Juliusza Słowackiego przejmujący spektakl "Ojciec", na motywach opowiadania austriackiego pisarza Oskara Jana Tauschinskiego "Świętokradztwo"

Sama napisała scenariusz, zaprojektowała scenografię oraz kostiumy, wymyśliła konstrukcję widowni zapewniającą bezpośredni kontakt z aktorami, do których napisała oddzielne listy drukowane w programie spektaklu. A jest to podobno oparta na autentycznym wydarzeniu opowieść o rzeźbiarzu, który dostaje zamówienie na krucyfiks.

Aby podołać zadaniu i zrobić dzieło doskonałe, niszczy wszystko wokół siebie, rozbija kolejne rzeźby, wreszcie zabija pozującego mu mężczyznę. Wtedy zaczyna rozumieć, że można i trzeba zawsze dążyć do absolutu, ale nigdy nie można go dosięgnąć. To piękny spektakl o pragnieniu bycia doskonałym zarówno w życiu, jak i w sztuce.

Wprawdzie nigdzie, nawet mimochodem, reżyserka nie wspomina o swoim ojcu Jerzym Dudzie-Graczu, niemniej wyniesione z domu obserwacje walki artysty z materią niewątpliwie pomogły zrozumieć duszę twórcy

Leszek Konarski
Przeglad
13 stycznia 2011

Książka tygodnia

Wybór opowiadań
Świat Książki
Edgar Allan Poe

Trailer tygodnia

Zielona granica
Agnieszka Holland
Po przeprowadzce na Podlasie psycholo...