W poszukiwaniu księżycowego taty

"Jacek i Placek na tropie księżyca" - reż. Agnieszka Płoszajska - Teatr Muzyczny w Toruniu

1 kwietnia na scenie Teatru Muzycznego odbędzie się kolejna premiera, przygotowana przez znany i uwielbiany przez widzów duet twórców – Agnieszkę i Emila Płoszajskich.

Tym razem zaproponują małym i dużym odbiorcom historię bliźniaków, którzy uciekają z domu, by odnaleźć swojego tatę zajętego pilnowaniem księżyca.

Akcja spektaklu oparta jest luźno na motywach powieści Kornela Makuszyńskiego O dwóch takich, co ukradli księżyc, która stała się także inspiracją do powstania serialu animowanego (reż. L. Gałysz), zilustrowanego materiałem muzycznym zespołu Lady Pank.

Spektakl Jacek i Placek na tropie księżyca to familijna opowieść o pełnej przygód podróży, odbywającej się w dziwnym, wymyślonym przez jej uczestników świecie, w trakcie której bliźniacy Jacek i Placek muszą stawić czoła różnym przeciwnościom losu. Goniąc w rockowej trasie koncertowej za księżycem bohaterowie uświadamiają sobie, że niepełna rodzina może – i powinna – być szczęśliwa. Pokonując kolejne przeszkody i poznając plejadę niebanalnych postaci muszą ostatecznie zmierzyć się z prawdą o swojej rodzinie, co pozwala im dumnie wrócić do domu z sercami pełnymi miłości.

Inspiracją do powstania spektaklu były dla mnie przeboje Lady Pank z serialu „O dwóch takich, co ukradli księżyc" ­– mówi Agnieszka Płoszajska, reżyser ­– Pomyślałam, że fantastycznie byłoby zagrać dzieciakom te utwory na żywo i zaprezentować im niebanalną historię o dojrzewaniu. Toruń jest moim zdaniem skarbnicą genialnych muzyków, o czym mogłam przekonać się podczas udziału w wielu realizacjach Teatru Muzycznego. Wybór miejsca premiery nie był więc trudny.

Grający na żywo przeboje zespołu Lady Pank muzycy mają do odegrania także zadanie aktorskie – oni również kreują scenicznych bohaterów. Za instrumentami, i nie tylko, zobaczymy Michała Rybkę, Mateusza Gruszkowskiego, Nikodema Wróbla (który jest też kierownikiem muzycznym) oraz zastępujących ich Wojciecha Zadrużyńskiego, Macieja Olesińskiego i Rafała „Zwierzaka" Zielińskiego. Muzycy na scenie partnerują spektaklowym bliźniakom Bartłomiejowi Sudakowi i Adamowi Mortasowi, a także Korneli Raniszewskiej i Agnieszce Płoszajskiej.

Zespół rockowy grający na żywo przeboje takie, jak Marchewkowe Pole, niezwykłe kostiumy, intrygujące postaci – to wszystko w familijnej opowieści o dojrzewaniu i o tym, że poszukując szczęścia możemy nie dostrzec go tuż obok.

(-)
Materiał Teatru
22 marca 2017

Książka tygodnia

Wszyscy o nas mówią
Biblioteka Poezji Współczesnej (WBPiCAK)
Patrycja Sikora

Trailer tygodnia