W ramach cyklu Scena Młodych

"TV Lab" - reż. Wojciech Faruga - Grupa Dochodzeniowa

Nagrodzony Tukanem Off na 33 Przeglądzie Piosenki Aktorskiej spektakl Grupy Dochodzeniowej po raz pierwszy będzie można zobaczyć w Warszawie. „TV LAB” w reżyserii Wojciecha Farugi zaprezentowany zostanie w Operze Kameralnej w ramach cyklu Scena Młodych.

Grupa Dochodzeniowa to niezależny zespół aktorski, powołany do życia w 2008 roku przez absolwentów Akademii Teatralnej w Warszawie. Młodzi (jeszcze!) artyści, nie tracąc studenckiego entuzjazmu, postanowili udowodnić sobie i światu, że ZESPÓŁ to wciąż wielka wartość w teatrze. Swoje spektakle prezentowali dotychczas na scenach stołecznych teatrów (Polonia, Syrena, Kamienica, Collegium Nobilium) oraz na licznych festiwalach. Aktualnie Grupę Dochodzeniową tworzą: Agata Sasinowska, Katarzyna Kołeczek, Matylda Damięcka, Jarosław Sacharski, Adam Biernacki i Bartek Magdziarz.

Spektakl „TV LAB" jest jedyną okazją aby zapoznać się z kompletnie nieznanym eksperymentem polskich naukowców z lat 70. Na wypadek katastrofy nuklearnej stworzyli oni jedyne w swoim rodzaju studio telewizyjne, które może generować ramówkę w nieskończoność, przetwarzając i powielając stałe elementy. Prezenterów i aktorów zastąpiły specjalne roboty, które non stop pracują nad nowymi odcinkami "Koncertu życzeń", "Pi i Sigmy" czy "Dziennika telewizyjnego". To jedyna okazja, żeby zapoznać się z tym przejawem niezwykłej inwencji. Jednak mimo perfekcyjnej organizacji i technologicznego geniuszu, zawsze coś może pójść nie tak...

To telewizyjne laboratorium, przed dwoma laty, podbiło serca wrocławskiej publiczności i przyniosło Grupie Dochodzeniowej główną nagrodę nurtu off podczas Przeglądu Piosenki Aktorskiej. 22 i 23 listopada warszawska publiczność będzie miała, po raz pierwszy, okazję zajrzeć za kulisy studia telewizyjnego czasów PRL. Wspólne „tele-wspomnienia" twórców, fascynacja estetyką i historyczne tło, stały się pretekstem do odważnej wariacji na temat małego ekranu, który dziś traci swoją magię. Legendarny zespół Queen miał swoje „Radio Ga Ga", a Grupa Dochodzeniowa ma swój TV-LAB. Zapraszamy do Opery Kameralnej w Warszawie.

(-)
Materiał Teatru
13 listopada 2013

Książka tygodnia

Wszyscy o nas mówią
Biblioteka Poezji Współczesnej (WBPiCAK)
Patrycja Sikora

Trailer tygodnia