W ramach VII MNT

7. Metropolitalna Noc Teatrów

Niezwykle energetyczny, wypełniony piosenkami i muzyką na żywo, wytańczony w rytmie polki i walczyka spektakl zespołu, który w rankingu krytyków miesięcznika „Teatr", podsumowującym sezon artystyczny 2012/2013, został aż dwukrotnie wyróżniony w kategorii OFF. Charyzmatyczne zderzenie tradycji i nowoczesności.

Serdecznie zapraszamy na pierwszy w tym sezonie, a zarazem pierwszy spektakl w repertuarze Teatru Miejskiego w Gliwicach. Rozpoczniemy zaskakująco! Zadzieje się - powitalny happening, który wystartuje o godz. 14.00, na gliwickim Rynku. Prolog do spektaklu „Wodewil Warszawski" zaskoczy ekspresją, improwizacją i bezpośredniością, otwarta formuła sprawi, że poczujecie się Państwo uczestnikami tego wydarzenia, członkami wielkiej teatralnej rodziny.

Wodewil, który zaprezentowany zostanie na scenie w Ruinach Teatru Victoria, o godz. 19.00 przywoła czasy przedwojennej Warszawy okresu, po którym zostały już tylko piękne melodie i pożółkłe fotografie. Fabuła „Wodewilu Warszawskiego" oparta jest na motywach zaczerpniętych z „Podróży po Warszawie" komedii Feliksa Schobera z 1876 roku.
Do stolicy, z zamiarem wydania córek za mąż, przybywa Barnaba Fafuła ze swoją żoną Kunegundą. Na dworcu grupa cwaniaczków wykrada ich córki. Młodzieńcy chcą oczarować dziewczyny pokazując im najpiękniejsze zakątki miasta. Historia rozwija się bardzo energicznie, zgodnie z prawami rozśpiewanego, pełnego porywającej muzyki wodewilu i poprzez tradycyjne, dziewiętnastowieczne wątki przeistacza się w kabaret, który w krzywym zwierciadle przedstawia współczesny, wielkomiejski, celebrycki styl życia.

Po spektaklu, o godz. 19.45 rozpocznie się „Potańcówka przedmiejska", wydarzenie powstałe z inspiracji żywiołowymi reakcjami publiczności na spektakl, w której artyści Teatru Pijana Sypialnia – choreograf Mariusz Żwierko i dyrektor teatru – Sławomir Narloch zaprezentują się jako wodzireje. Pod ich okiem będzie można nauczyć się polki, walczyka, sztajera i fokstrota. Nie trzeba mieć żadnego doświadczenia. Wystarczą wygodne buty. Razem stworzymy taneczny wehikuł czasu, który przeniesie nas do teatrzyków ogródkowych, które niegdyś były modnymi miejscami spędzania czasu przez mieszkańców.

(-)
Materiał Teatru
17 września 2016
Wydarzenia
"Lato": Lato 2016

Książka tygodnia

Tajemnicze dziecko
Wydawnictwo Media Rodzina
E.T.A. Hoffmann (Ernst Theodor Amadeus Hoffmann)

Trailer tygodnia

Miłość do trzech pomar...
Zbigniew Głowacki