W rocznicę śmierci Lucjana Rydla

„Pan wiecznie Młody. Lucjan Rydel w 100-lecie śmierci" - Dom pod Krzyżem w Krakowie

‌Wystawa „Pan wiecznie Młody. Lucjan Rydel w 100-lecie śmierci" została przygotowana ‌w salach wystawienniczych Oddziału Teatralnego Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Okazją do jej realizacji stała się okrągła rocznica śmierci młodopolskiego artysty Lucjana Rydla (1870–1918).


‌Ekspozycja ma na celu przybliżenie publiczności sylwetki poety, który do dzisiaj, niestety, odbierany jest jako osoba na pół zmitologizowana. Rydel w świadomości społecznej utożsamiany był z postacią Pana Młodego z dramatu Wesele Stanisława Wyspiańskiego lub kojarzony jako bohater Plotki o Weselu Tadeusza Boya-Żeleńskiego.

‌Z pewnością takie podejście zakłamało obraz tego wybitnego człowieka, w negatywny sposób pokazało jego osobowość, nie pozwoliło dostrzec jego talentów i dorobku artystycznego. A Lucjan Rydel, z wykształcenia doktor praw, w swoim krótkim życiu uprawiał wiele zawodów, między innymi był pisarzem i publicystą, rozwijał twórczość poetycką, dramaturgiczną, był znakomitym tłumaczem, historykiem, krytykiem teatralnym, dyrektorem teatru, zaangażowanym społecznikiem, a także... ekspertem w zakresie rolnictwa. Różnorodność i bogactwo uprawianych dyscyplin zawodowych oraz społecznych, przy równoczesnym perfekcjonizmie, pewnym rozedrganiu oraz przysłowiowym gadulstwie, czyniło z niego osobę na wskroś ludzką, bliską, inspirującą.

‌Monograficzna wystawa o Lucjanie Rydlu podzielona jest na pięć części, w których prezentowane są różne aspekty życia i działalności poety. Ekspozycja została zaaranżowana tak, aby przybliżyć zwiedzającym atmosferę Krakowa przełomu XIX i XX wieku.

‌Na ekspozycji zaprezentowano między innymi: portrety Rydla i jego najbliższych, fotografie teatralne i prywatne, egzemplarze reżyserskie sztuk, notatniki z podróży, listy, które stworzyły wielowątkową opowieść o fascynującej historii Krakowa i osób z nią związanych.

Pan wiecznie Młody. Lucjan Rydel w 100-lecie śmierci
Czas trwania: od 5 lipca do 9 grudnia 2018 roku
‌Otwarcie wystawy: 4 lipca 2018 roku, godz. 17.00
Miejsce: Dom pod Krzyżem, ul. Szpitalna 21
Muzeum Historyczne Miasta Krakowa

(-)
O.pl Polski Portal Kultury
30 czerwca 2018
Portrety
Lucjan Rydel

Książka tygodnia

ADAPTACJA. Skrzynka z narzędziami
Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie
Marta Miłoszewska

Trailer tygodnia