W Romie próbują

"Les Miserables" - reż: Wojciech Kępczyński - Teatr Muzyczny Roma w Warszawie

Prace nad musicalem "Les Miserables" w reż. Wojciecha Kępczyńskiego, którego premiera odbędzie się 25 września w Teatrze Muzycznym Roma, toczą się pełną parą.

"LES MIS" - jak skracają tytuł wielbiciele - to musical wszech czasów. W styczniu tego roku w Londynie odbyło się 10 000 przedstawienie, co stanowi absolutny światowy rekord i nie znajduje odpowiednika na Broadwayu. Rok 2010 to rok jubileuszowy - upływa właśnie 25 lat od premiery tego niezwykłego dzieła na West Endzie.

Musical, oparty na ponadczasowej powieści Wiktora Hugo "Nędznicy" porusza tematy tak aktualne, że od ćwierć wieku identyfikuje się z nimi publiczność ponad 40 krajów! Oczywiście wielka w tym zasługa muzyki Claude-Michela Schönberga (twórcy m.in. "Miss Saigon"). To właśnie z "LES MIS" pochodzi przebój "Wyśniłam sen" (I Dreamed A Dream) - wykonanie tej piosenki przez telewizyjną sensację, Susan Boyle obejrzało w Internecie ponad 120 milionów widzów tylko w 2009 roku! Nie koniec na tym, bo nie ma innego musicalu, z którego pochodziłoby tyle hitów, co z "LES MIS", m.in. "On My Own", "Bring Him Home" oraz legendarny hymn "Do You Hear The People Sing?".

Polska inscenizacja "LES MIS" w Teatrze Muzycznym Roma to kolejna "non-replica production" w reżyserii Wojciecha Kępczyńskiego. Z reżyserem współpracuje team znakomitych realizatorów, z których część współpracowała przy innych produkcjach TM Roma, m.in. II reżyser Sebastian Gonciarz, kierownik muzyczny Maciej Pawłowski (od początku w TM ROMA), kostiumolodzy Magdalena Tesławska i Paweł Grabarczyk ("Upiór w operze"), scenograf Grzegorz Policiński, choreograf Paulina Andrzejewska ("Upiór w operze") i tłumacz libretta, Daniel Wyszogrodzki (m.in. "Upiór w operze").

Na castingi do musicalu "LES MIS" stawiło się w Romie ok. 800 osób. Nasi brytyjscy partnerzy podkreślali, że poziom kandydatów był bardzo wysoki. Wspólnie z nimi wybraliśmy najlepszą obsadę. I tak w głównej roli Jeana Valjeana wystąpi Janusz Kruciński ("Jekyll & Hyde", "Jesus Christ Superstar"), jego antagonistę, inspektora Javerta zagra Łukasz Dziedzic ("Taniec wampirów", "Francesco", "Skrzypek na dachu"), a w roli Fantyny zobaczymy Edytę Krzemień ("Upiór w operze").

Marcin Mroziński - polski reprezentant na Eurowizję 2010 - gra Mariusa, w obiekt jego miłości, Cosette, wcieli się Paulina Janczak. Oboje występowali w TM Roma w pierwszej obsadzie "Upiora w operze". Jako charyzmatyczny przywódca zbuntowanych studentów, Enjolras, powraca na deski Romy Łukasz Zagrobelny ("Koty", Taniec wampirów", "Akademia Pana Kleksa"). W straszne małżeństwo Thenardierów wcielą się Anna Dzionek i Tomasz Steciuk ("Miss Saigon", "Koty", "Akademia Pana Kleksa"). W roli Eponine zobaczymy Ewę Lachowicz.

Po fantastycznym sukcesie "Upiora w operze" - 572 przedstawienia, ponad pół miliona widzów) - TM Roma staje przed jeszcze większym wyzwaniem inscenizacyjnym. "LES MIS" to wielka literatura, wielkie namiętności, wielkie ideały. I wielki produkcja, bo ukazanie losów wielu bohaterów na przestrzeni wielu lat wymaga rozmachu bez precedensu w teatrze muzycznym (legendą "LES MIS" jest barykada w II Akcie).

Trwają już także prace nad albumem płytowym z polską wersją "Les Miserables". Premiera płyty ma towarzyszyć premierze spektaklu we wrześniu 2010 roku.

(-)
Materiały Teatru
12 lipca 2010

Książka tygodnia

Niebieska Księga z Nebo
Wydawnictwo Pauza w Warszawie
Manon Steffan Ros

Trailer tygodnia