W rytmie bicia dwóch serc

"Anty-Edyp" - reż. Barbara Wysocka i Michał Zadara - Teatr Polski

Michał Zadara i Barbara Wysocka przygotowali widowisko łączące teatr z muzyką, sztukami wizualnymi, tekstami filozoficznymi oraz medycyną. Wysocka - aktorka i współreżyserka, która jest w zaawansowanej ciąży - przyznaje, że "Anty-Edyp" od początku powstawał jako reakcja na pojawienie się nowego człowieka i rozmowa o tym. Będzie szukać odpowiedzi na pytania, czy od urodzenia jesteśmy uwikłani w mechanizmy społeczne, czy nasz los jest przesądzony, a może mamy nieograniczoną wolność.

Za kanwę literacką przedstawienia posłużył dramat „Król Edyp” Sofoklesa uzupełniony pismami Zygmunta Freuda i fragmentami książki „Anty-Edyp” Deleuze’a i Guattariego. Kompilację tych tekstów Barbara Wysocka przekazywać będzie na scenie. Towarzyszyć jej ma dwóch lekarzy robiących USG. Dzięki temu widzowie usłyszą bicie serc matki i dziecka. Ich przenikające się rytmy to podstawa muzyki, jaką na żywo zagrają perkusista Leszek Lorent, klarnecista Michał Górczyński oraz basista Jacek „Budyń” Szymkiewicz.

Barbara Wysocka, absolwentka aktorstwa i reżyserii krakowskiej PWST związana ze Starym Teatrem, uważana jest za jedną z najzdolniejszych artystek swojego pokolenia. W tym roku zagrała w spektaklach Michała Zadary: „Oresteja” i „Utopia będzie zaraz”. Wcześniej stworzyła kreacje w komplementowanej przez krytyków „Trylogii” Jana Klaty oraz „Ifigenii” Zadary. Wyreżyserowała „Zagładę domu Usherów” Philipa Glassa, „Pijaków” Franciszka Bohomolca, „Kaspara” Petera Handkego, „Klątwę” Stanisława Wyspiańskiego.

Pytana, czy taki spektakl jak „Anty-Edyp” nie odbierze jej prywatności, zaprzecza. – Chodzi o sztukę, a nie pokazywanie aktorki w ciąży czy jej dziecka – mówi Wysocka. – Wierzę, że przyjdą aktorzy zainteresowani tą stroną przedsięwzięcia, a nie żądni sensacji. Bo tej nie ma.

Na kameralnej scenie przy ulicy Karasia zaplanowano tylko kilka pokazów „Anty-Edypa”. Przedstawienie powstało w koprodukcji Teatru Polskiego i Muzeum Sztuki Nowoczesnej.

Julia Rzemek
Zycie Warszawy
19 listopada 2010

Książka tygodnia

Tajemnicze dziecko
Wydawnictwo Media Rodzina
E.T.A. Hoffmann (Ernst Theodor Amadeus Hoffmann)

Trailer tygodnia

Miłość do trzech pomar...
Zbigniew Głowacki