W "Siemaszce"zmiana na dyrektorskim fotelu

nowy dyrektor Waldemar Matuszewski

W sobotę w rzeszowskim Teatrze im. Wandy Siemaszkowej premiera spektaklu "O dwóch takich, co ukradli księżyc" w reżyserii Cezarego Domagały. Pierwsza, na której widzów przywita nowy dyrektor Waldemar Matuszewski.

 -Tak się szczęśliwie złożyło, że ta zmiana warty odbywa się okraszona premierą. To taki artystyczny prezent od losu - mówi nowy szef "Siemaszki". Zaplanowana jeszcze przez poprzedniego dyrektora Przemysława Tejkowskiego adaptacja słynnej powieści Kornela Makuszyńskiego jest znakiem jego następcy, że to, co jest już w teatrze rozpoczęte, będzie kontynuowane. - Ten teatr, który dyrektor Tejkowski zostawia i który mi przekazuje, bardzo mi odpowiada. Mimo różnicy wieku, różnych doświadczeń artystycznych, mamy podobną estetykę, myślenie o teatrze jest podobne - mówi Matuszewski. Zapowiada, że jako dyrektor artystyczny z pewnością odciśnie swojej piętno w tym teatrze, pojawia się nowe przedstawiania i być może już swoją premierą otworzy jesienią Spotkania Teatralne. Marzy, by był to spektakl, w którym będzie obecna muzyka.
Z pewnością nie zabraknie jej w opowieści o bliźniakach - Jacku i Placku. Niesforni i leniwi braciszkowie postanawiają ukraść księżyc, a następnie go spieniężyć i w ten sposób zapewnić sobie na zawsze wygodną, próżniacką egzystencję. - To dobra literatura, po którą warto sięgać i przenosić na scenę. Jest to prawdziwy musical, z 23 piosenkami i zawrotnym tempem. Aktorzy tu biegają, a niektórzy wręcz fruwają - zapowiada Cezary Domagała, reżyser spektaklu i autor libretta.

Z okazji premiery teatr przygotował niespodziankę dla bliźniaków. Pary, które zgłoszą się w sobotę do kasy teatru przed spektaklem, zapłacą tylko za jeden bilet.

lucy
Gazeta Wyborcza Rzeszów
22 stycznia 2010

Książka tygodnia

Wybór poezji
Wydawnictwo Ossolineum
Zbigniew Herbert

Trailer tygodnia

Wiele demonów
Jacek Gomb